İzmir'de doğdu. İzmir Özel Türk Köleji'ni bitirdikten sonra 1980 yılında 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girdi. Opera Yüksek bölümünü beş yılda tamamlayarak mezun oldu. Aynı yıl K.Bakanlığı İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğüne Solist Sanatçı olarak atandı.Bu kurumda sahnelenen Çar ve Dülger, La Traviata, La Boheme, Lucia di Lammermoor, Rigoletto, Sevil Berberi, Aşk İksiri, Don Pasquale, Faust, Saraydan Kız Kaçırma, Figaro’nun Düğünü, Sihirli Flüt, Hofman’ın Masalları ile Yarasa, Tebessümler Diyarı Diyarı,Falstaff,İtalya'da bir Türk,Fidelio Opera ve Operetlerinin baş Soprano rollerinde sahneye çıktı. Carmina Burana, 9.Senfoni, Mozart ve Verdi Reguiem 'in Soprano partisini İzmir, İstanbul ve Ankara'da çeşitli orkestralar ile söyledi. Konuk Solist Sanatçı Olarak ülkemizdeki beş Opera sahnesinde de çeşitli roller için sık sık davet alan sanatçı 19.Uluslararası istanbul Festivafi'ne Aydın Gün tarafından çağarılarak Topkapı Sarayında sahnelenen Saraydan Kız Kaçırma'da Konstanze'yi söyledi.

Aynı rolü Boğaziçi Festivali kapsamında Yıidız Mabeyn Köşkünde C.R.R. Orkestrası ve Korosu ile de söyleyen sanatçı Orkestra eşliğinde de pek çok konsere katıldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Yeni Yıl Konserleri gerçekleştirdi. Bu orkestranın Hipodromda ve 2.Aspendos Opera ve Bale festivalinde yorumladığı Beethoven'in 9.Senfoninde Soprano partisini seslendirdi. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile yeni yıl ve Rossini gecelerinde görev alan Büyüksaraç, orkestranın 1996 daki Güney Kore Turnesine'de Solist olarak katıldı. İstanbul Devlet Senfoni-Atina Senfoni Orkestralarının dostluk konserleri için İstanbul A.K.M. ve Atina'da F.Tüzün'ün Çeşmebaşı Süitinin Soprano Solosunu söyledi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği Aspendos Opera ve Bale Festivallerinde Saraydan Kız Kaçırma, Sihirli Flüt, Lucia di Lammermoor Operaları ile sahneye cikti. 10.cu Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Efes Celcus Kütüphanesinde Bas Atılla Manizade ile piyanist Vedat Kosaf'ın eştiğinde Mozart Konseri gerçekteştirdi. Festival bünyesinde Mendelssohn'un Paulus Orotoryosu Soprano Partisini Efeste Türkiye Prömiyeri yapılırken seslendirdi.

Uluslararası sahnelerde de pek çok etkinliğe katılan sanatçı Moskova Dom Soyus Konser salonunda Tenor Ömer Yılmaz İle bir resital yaptı. Burgaz ve Baku Operalarında Sevil Berberi Operasındaki "Rosina" rolünü oynadı. 1996 da Güney Amerikanın ikinci büyük operası olan Montevideo'daki Teatro Soiis'ten davet alarak Sihirli Flüt Operasındaki Gece Kraliçesi rolüyle temsiller yaptı. Moldovya'nın başkenti Kişinev'deki Operanen düzenlediği 7.Maria Bieşu Festivalinde de "Güda" rolüyle uluslararası solistlerle sahneyi paylaştı. 1999'da Makedonyada 39.Ohrid Yaz Festivali'ne bir resitalle katılan Büyüksaraç, 2000 yılı Haziran ayında Piyanist Demet Eytemizle birlikte Meksika'ya giderek Meksiko City'deki Plaza Loreto'daMarl'daki Theater der Stadt ve Duisburg'daki üniversite Konser Salonunda seslendirdi. dört resital verdı. Aynı yıl Flütçü Hürkan Ayvazoğiu ve Gitarist Martin M.Krüger ile oluşturdukları trio ile ilki İzmir Elhamra sahnesinde.sonra Münih-Gasteig ve Osnabrück'de olmak üzere toplam üç konser gerçekleştirdi. Carmina Burana'yı İzmir Devlet Opera ye Balesi Nordrein Westfalen Orotoryo korosu ve Gerhard Mercator üniversitesi birleşimiyle 2000 yılında önce Efes daha sonra Büyüksaraç, Piyanist Demet Eytemiz ve Flütist Hürkan Ayvazoğlu ile 15.02.2005'de Bakü,02.05 2005 tarihinde de Münih'te Türk bestecilerini ve eserlerini tanıtıcı resitaller gerçekleştirdi. Piyanist Demet Eytemiz ve Opera Solistleri Selmin Günöz,Altuğ Dilmaç ve Aytül Büyüksaraç 'Turkish Voice of Opera' adını verdikleri guruplarıyla 2005 yılı Nisan ayında da Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen 'Uluslararası Marakeş Müzik Festivali' ne ülkemizi temsilen katıldılar.Gurup 'Tiyatro Royal' ve 'Fransız Enstütüsü'nde' konserler verdi.Büyüksaraç, 2006- 2007 Sanat Sezonunda Izmir Devlet Opera ve Balesinin sahneledigi Mozart'ın Idomeneo Operasında üstlendigi "Elettra" partisi ile Mayıs ayında Çıragan Lions Kulübünce verilen 14.Türkan Kahramankaptan Özel Ödüllerinden "En Basarılı Opera Sanatçısı" ödülüne layık görüldü.
1995 Eylül ayında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevine atanan Büyüksaraç sanatsal çalışmalarıyla yoğunIaşabilmek adına 2001 yılı Haziran ayında bu görevi bıraktı. 14 yıldır Şan çalışmalarını sürdüren sanatçı sanat hayatını sanatçı çalışmalarını halen İzmir Devlet Opera ve Balesinde "Solist" olarak sürdürmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 475
favori
like
share