Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah İnci, kenelerin havaların soğuması sonucu çevrede tehlike olmaktan çıkmış olarak görülebileceğini ancak, barınaklardaki ya da meralardaki hayvanlar üzerinde kış keneleri bulunabileceğini söyledi.

Prof. Dr. İnci, yaptığı açıklamada, otlaklarda, piknik alanlarında, tarlalarda, parklarda bulunan kenelerin, havaların soğumasıyla birlikte kış uykusuna yattıklarını hatırlattı.

Kenelerin, havaların yeniden ısınmaya başlayacağı bahar aylarına kadar bu bölgelerde tehlike oluşturmadıklarını ifade eden İnci, ''Eğer kene hayvanın vücuduna tutunmuşsa çevre ısısını engel olmaktan çıkarıyor ve doyana kadar kan emmeye devam edebiliyor. Eğer hayvana tutunmamışsa, çevre ısısı da düşmüşse kış uykusuna yatıyor. Bunun için de toprakta ya da barınaklarda gizlenecekleri yerlere çekiliyorlar ve kışı burada geçiriyorlar'' dedi.

İnci, Türkiye'deki barınakların güneş ışığının içeri girmesini engelleyecek şekilde her tarafının kapatıldığını belirterek, bu nedenle yumuşak kenelerin gündüzleri bile kan emebildiklerini anlattı.

Prof. Dr. İnci, devletin, kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı ile mücadele stratejilerini bütüncül bir yaklaşımla ele alması gerektiğine dikkati çekti.

Devletin ilgili birimlerinin bu konuda mutlaka koordinasyon halinde olması gerektiğini dile getiren İnci, şöyle konuştu: ''Kenelerin çoğalma nedenlerini somut olarak ortaya koymak lazım. Bunlardan birincisi hayvancılığın ihmal edilmiş olmasıdır.

Avcıların, postu para ediyor diye tilki ve kurt gibi yırtıcıları avlaması, KKKA'nın üreticisi ve taşıyıcısı olan tavşan sayısının artmasına neden olmuştur. Bütün bunları ele alıp koordineli çalışmalarla yürütülecek projeler, mutlaka ileriki yıllarda bu problemi gündemden çıkaracaktır.''

Türkiye'de KKKA'nın ilk kez 2002 yılı Mayıs ayında Tokat'ta görüldüğünü anımsatan Prof. Dr. Abdullah İnci, Sağlık Bakanlığı'nın 31 Ekim 2008 itibariyle yayınladığı son verilere göre, 2002'den bugüne dek KKKA vaka oranının 9 kat, ölüm oranını ise 10 kat arttığını söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 495
favori
like
share
NonameTR Tarih: 10.12.2008 23:10
yine kene heee
Ben bitirecem galiba bunu