[color="#3089c2"]Bir gurup vakti son kez göz göze geldiğiniz güneş huzmelerinin sevimli zayıf ışınlarıyla ve dolaşıp semalardan size gülümseyen ve gittikçe canlanan yıldızlarla baş başa kaldığımız anlar olmuştur. Kısa süreli bir istihaledir bu hayatımızda.

Birazcık vaktiniz varsa fiziki planda ve ruhen semaları temaşaya hazırsanız bulunduğunuz ortam itibariyle tahammülü zor kirli kentlerin güvenliksiz alanlarına ahenksiz yükseltilmiş kar tonik yuvalarda sevimsiz ve sığ yaşama biçiminin ayrılmaz parçası haline gelen agnostik bir uygarlık anlayışının ses ve görüntü bombardıman araçlarından uzaksanız göksel inkılâpları bir bir izleyebilirsiniz. Süreli bir değişimin ahenkli ve uyumlu bir dönüşüme kulaç attığını müşahide edersiniz. Galaksilerin yavru kümeleri belirginleşir. Mantalitel gücünüz aktivite kazandırır.

Güdümlü düşünceden uzak benliğinizle iç içe fenomenler âleminde deruni bir yolculuğa çıkarsınız. Ontolojik uzay aracınızda yüzlerce paradoks zihni mefluciyeti de ifade eden mikrosefal bir ağdan kurtulup makro değerlere ilişkin bir iklime erersiniz. Kafatası ruh dünyasındaki bin bir donanmaya kumanda merkezi haline gelir o an içinizde. Coşarsınız... A. de Saint Exupery’nin dediği gibi güneşe hasret insanın susuzluktan ölmesine tahammül edemeyen rikkatli bir kalp ve gönül (sadr-u dil) zenginliğine ulaşırsınız. Evrendeki bu istihale benliğinize geçer inkılâp merhaleleri oluşturur. Ağır ağır çıkarsınız basamakları. Muhakeme gücünüz artar.

Güdümlü düşünce temsilcilerinden Feuerbach’ın Engels’ten naklettiği “Duygularımızla idrak ettiğimiz ve kendimizin de ait olduğumuz maddi âlem biricik gerçek âlemdir. Şuur ve düşünce ne kadar duyuüstü görünürlerse görünsünler maddi bir organ olan beynin ürünüdürler. Madde ruhun ürünü değildir.

Ruh ise maddenin bir ürünüdür.” sözlerinin isabet alanından uzaklaşırsınız.Damarlarınızda akan kanlar nadide besin atomcuklarını yüklenmiş olarak beyin karargâhına yol alırken muştular yüklü kelimelerin yüce kültür ırmaklarından aldıkları değerleri ruh dünyanıza bir bir boşalttıklarını hissedersiniz. Ve paylaşmak istersiniz bu duyguları çevrenizle en yakın çevreniz ailenizle aile bireyleriyle. Sonra arkadaş çevrenize ulaştırmak istersiniz kelimelerin dillerinden düşürmedikleri kültürel tomurcuklarını; şebnemlerini asla kurutmadan.

Kelimelerin konuştuklarını tabii seyri içinde siz de konuşmak istersiniz ciğerlerinize dolan ezgi meltemleriyle.
Aile kelimesinin taşıdığı misyon ve yüklü bulunduğu anlam için G. P. Mordack kadar aile sosyolojisi bilgisine vakıf olup engin araştırmaya gerek duymazsınız. Promiscuity anlayışının ne denli mütehakkim ve akıl dışı bir anlayış olduğunu sosyolog H. Freyer’den önce kavrarsınız. Nihayet semalardaki iletişim aydınlık bir zaman kesitine doğru yol alırken siz de tefrika titreşimli zorlamalardan uzaklaşır evrendeki düzenim tevhit çağrısına kulak verirsiniz. Gönlünüz tevhide açılır. İnsanlık için sulha sevda duyarsınız. Nezaket ve hayâ kaplı varlığınızı evrenin barışına adarsınız.

Dünyanızı güzele yüklü kelimelerle bezersiniz. Diliniz açılır. Hidayetimizin haritası bir Kitaba yönelirsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 337
favori
like
share