Ölüm anında ne hissedilir ?

--------------------------------------------------------------------------------

Bilim dergisi New Scientist, "insan ölüm anında ne hisseder, ölüm nasıl olur" sorularına yanıt aradı.Ölüm anında ne hissedilir?

Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist, İskoçya'daki Caledonian Üniversitesi'nden psikolog Cynthia McVey'in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel incelemeleri bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı.

Araştırma, kafa kopmasından boğulmaya, yanmadan yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre ölüm anlarından şunlar yaşanıyor:

[COLOR="magenta"]Boğulma: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

[COLOR="magenta"]Yanma: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

[COLOR="magenta"]Kafanın kopması: Uzmanlara göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa'daki raporlara göre 18'inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

[COLOR="magenta"]Yüksekten düşme: ABD'deki Golden Gate Köprüsü'nden atlayan 100 kurbanın, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü ortaya çıktı.


[COLOR="magenta"]Elektriğe kapılma: Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkûmların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.

[COLOR="magenta"]Kan kaybı: 1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

[COLOR="magenta"]Dekompresyon (basınç kaybı): Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

[COLOR="magenta"]Kalp krizi: En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.

[COLOR="magenta"]Asılma: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

[COLOR="magenta"]Zehirli iğne: ABD'de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkûmların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1329
favori
like
share
dilsiz_yuregim Tarih: 02.02.2009 08:21
tüyler ürperticiii:73:
atakan anadolu Tarih: 31.01.2009 11:56
ya paylaşım için sağol valla içim açıldı(!)
miss_kayseri_89 Tarih: 22.01.2009 16:20
ölüm bir sonun baslangacidir....

tesekkürler...
KaRaKıZ Tarih: 22.01.2009 16:10
ben bu konuyu sunmş tum galiba
D_TimmberG Tarih: 22.01.2009 16:04
paylasimin icin cok tesekkürler arkadasim.

ölümü unutmamaliyiz her ihtimal olabilir gidisimiz su günümüze Hamdusenalar olsun.
denizfb94 Tarih: 21.01.2009 21:30
abi şimdi sen bunları söyledin de millet şimdi nasıl ölsün...????
753 Tarih: 10.01.2009 14:46
MERABA
BEN BAŞAK SUSİRKE
İLGELEL MECLİSİNDEYİM
BİZİM
MÜDÜR
BU
DÜNYANIN
EN
SALAK MAL DANGALAK PİSLİK KÖPEK BİR MÜDÜR
HAYVAN OĞLU HAYVAN
753 Tarih: 10.01.2009 14:44
MERABA
BEN
YAĞMUR KIRIŞ
5-C DEYİM
bilgi ilköğretim okulunda OKUYOTUM
753 Tarih: 10.01.2009 14:43
bayıldım..
güzel
yeni
bilgiler
keşfediyorum
birazda
havam
oluyor
ben
bilgi ilköğretim okulunda 5-c ye
gidiyorum
yağmur kırış 5-C
DEYİM