Uzmanlar, yağmurun saf sudan oluştuğu ve içerisinde saçlara zarar verecek herhangi bir maddenin bulunmaması nedeniyle saçlar için bulunmaz değer olduğunu belirtiyor. Yağmur suyunun yoğunlaşmış buhardan oluştuğunu ve içerisinde çok az miktarda mineral bulundurduğunu belirten uzmanlar, çeşme suyunda klor gibi çeşitli kimyasal maddelerin bulunduğunu ve bu maddelerin saçı tahriş ettiğini vurguluyor.

Kuru havalar saçlarınızı yıpratıyor
Kış aylarında havanın kirli ve kuru olması nedeniyle saçların ayrı bir bakıma ihtiyaç duyduğuna değinen uzmanlar, "kirli, dumanlı havada dolaşılmamalı ve saç sürekli yıkanmalı. Kuru hava saç derisini de kurutarak, saçın da kurumasına neden oluyor. Bu, saçın kırılmasına yol açıyor. Saçın kuru kalmasını engellemek lazım. Saçın şapkayla ya da eşarpla örtülmesinin faydası olacaktır. Saçları kuru havadan korumak için bol su almalı, yeşil sebzeler yemeli. Kafeinli içeceklerden uzak durmalı. Nemlendirici, bazen de saç kremi kullanılmalı'' diye belirtiyor.

Yağmurda harika saçlar
Yağmurlu havalarda saçlarınızın şekilli kalmasını sağlamak zor olabilir. Havalar kapalı olduğunda saçlarınızı şekillendirmek yerine geriye doğru toplayın ya da at kuyruğu yapın. Ufak saç tokalarıyla sağ ve sol taraflardan tutturun bu hem önünüzü görmenizi sağlayacak hem de size şirin bir hava verecek. Saçınız yağmurda sıkça ıslanıyorsa, saç derisi sorunları yaşamamak için çok fazla ıslandığında saçlarınızı basitçe yıkayın. Mevsimsel kurumaları önlemek ve bakım için nemlendirici ve onarıcı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra saçlarınıza kış mevsiminde ekstra bakım yapmanız da gerekebilir. Badem yağı gibi saçları besleyen yağlarla, yumurta sarısını karıştırarak saç derinize zaman zaman masaj yapabilirsiniz. Masaj yaptıktan 20 dakika sonra saçlarınızı yıkayın. Yeni bir öneri; daha gür ve ipeksi saçlar için 15 dakika birada bekletebilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 427
favori
like
share
satUn Tarih: 02.02.2009 15:32
çok güzel paylaşım kardeş...
gamsem_ Tarih: 27.12.2008 20:26
GüSeL paylaşım ...
CANÖZÜM Tarih: 07.12.2008 01:01
emeğine sağlık
özellikle nisan ayında yağan yağmurlar
saça çok iyiymiş
SU-PERISI Tarih: 29.11.2008 21:32
Yağmur suyu gerçekten çok faydalı olabiliyor.Mesela yağmurda yürürken stresten arındığınızı,rahatladığınızı ve saçlarınızdaki canlılık hareketlerini dahi hissedebiliyorsunuz.Yağmur suyunun saçları yoğunlaştırdığını da çoğu kozmetikçi söylüyor.