YABANCI DİL ÖĞRENMEK ELBETTE ÇOK GÜZELDİR.AMA ANADİLİMİZİ UNUTMAYALIM VE DOĞRU KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERELİM.UNUTMAYINKİ BİR MİLLET DİLİNİ KAYBETTİĞİ AN MİLLET OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR.

[YOUTUBE]KBx_OoxMUfM&eur[/YOUTUBE]

İngilizce tabelaya ceza
Diş hekimi Remzi Gören de muayenehanesinin önündeki tabelası standartlara uymadığı için ceza alanlardan.
Kuşadası'nda muayenehanelerindeki tabelalara mesleklerinin İngilizce karşılığı olan 'dentist' yazan diş hekimlerine 10 günlük kapatma cezası verildi. Hekimler imza kampanyası başlattı

AYDIN - Uyarılara rağmen, Türkiye Dişhekimleri Birliği Tüzüğü'nde Türkçe yazı şartı koşan tabela standardına uymayan Kuşadası'ndaki bazı diş hekimlerinin muayenehaneleri 10'ar gün kapatıldı. Yapılan bu işlemin Türkiye'de ilk kez gerçekleştiği belirtildi.

Birden teftişe çıktılar
Aydın Diş Hekimleri Odası, bir süre önce üyelerine bir yazı göndererek, yabancı dilde olan tabelaların kaldırılmasını, yerine Türkçe ve sadece siyah beyaz renklerde 'diş hekimi' yazılı tabela konulmasını istedi. Kararın yanlış olduğunu savunan üyeler ile oda arasındaki yazışma sürerken, Aydın Sağlık Müdürlüğü ve oda yöneticileri, Kuşadası ve Didim'de teftişe çıktı.
Cezadan korkanlar, tabelalarında bulunan ve diş hekimliğinin İngilizce karşılığı olan
'dentist' yazısını boyayla kapattı. Teftişe hazırlıksız yakalanan Saniye-Zafer Güner çifti ile Semih Şener'in muayenehaneleri, tabelada kırmızı renk ve İngilizce yazı kullanıldığı gerekçesiyle 10'ar gün kapatıldı.

Mücadele büyüyor
Karar üzerine 34 diş hekimi, uygulamaya karşı imza kampanyası başlattı. Aydın Diş Hekimleri Odası Kuşadası temsilcisi Rüştü Kırman da kampanyaya destek verdi.
Türkiye Diş Hekimleri Birliği Tüzüğü'nde Türkçe yazı şartı koşan tabela standardıyla ilgili maddenin birlik kurulduğundan bu yana bulunduğunu, ancak ilk kez Aydın'da uygulamaya konulduğunu belirten Rüştü Kırman, şunları söyledi:
"Antalya, Bodrum, Marmaris gibi turistik ilçelerde böyle bir sınırlama yok. 'Dentist' tabelası asmaktaki amaç turistlere yardımcı olmaktır. Bu tüzük, turistik bölgeler için değil tüm ülke için hazırlanmış. Türk Diş Hekimleri Birliği kendi iç yazışmalarında Türkçe ve İngilizce antetli kâğıt kullanıyor.
Anlaşmazlığın muayenehane kapattıracak noktaya gelmesi üzüntü verici. Mücadeleyi sürdüreceğiz."

Turistler ne yapacak?
Kırman'ın yardımcısı Remzi Gören de uygulamayı 'saçma' buldu. İngilizcenin dünya dili olduğunu vurgulayan Gören, "Bu dilin Kuşadası gibi turizme hizmet veren bir bölgede kullanılması zorunlu. Değilse turist,
komisyoncuların elinde kalır. Doktor ve eczaneler de İngilizce tabela kullanıyor" dedi.
Muayenehaneleri kapatılan Güner çifti ile Şener de, hastalarına karşı zor durumda kaldıklarını, mühürleme gerekçesini anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

Turizmciler yasağa karşı
Uygulamadan vazgeçilmesi için Sağlık Bakanlığı ile Türk Diş Hekimleri Birliği'ne yazı gönderdiklerini belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Yılmaz Mola, uygulamanın çağdışı olduğunu savundu. Turistlerin yalnız acente aracılığıyla gelmediğini belirten Mola, "Gemilerle veya tek başına gelip uzun süre kalan ve Türkçe bilmeyen bu insanlar,
İngilizce tabelalar sayesinde rahat yaşıyor" diye konuştu.

Gümüş: Herkes uygulasın
Aydın Diş Hekimleri Odası Başkanı Halil Gümüş ise, tabela standardı olması ve her yerde uygulanması gerektiğini açıkladı. Gümüş, "1986'dan beri yürürlükte olan tüzüğün bununla ilgili maddesi, bugüne kadar işlerlik kazanmamış. Ancak biz gereğini yapıyoruz" dedi.


Tüzükteki standart
Türkiye Diş Hekimleri Birliği Tüzüğü'nün dokuzuncu maddesi tabelalara Türkçe yazı yazılması koşulunu getiriyor. Tabelalardaki standardı belirleyen dokuzuncu madde şöyle:
"Tabela yalnız beyaz üzerine siyah renkli yazılabilir. Işıklı tabela olmaz. Tabela üzerine sadece 'diş hekimi' unvanı yazılır. Eğer hekimin kariyeri veya uzmanlığı var ise, bu belirtilebilir. Diş hekimliğinde sadece 'ortodonti' ve 'çene yüz protezi' uzmanlık alanıdır. Bunun dışındaki akademik kariyer ve doktoralar uzmanlık olmadığı gibi, belirtilemez. Tabela büyüklüğü en fazla 75 x 150 santimetre boyutlarında olabilir. Birden fazla diş hekiminin çalıştığı sağlık merkezlerinde tabela, standardın en fazla iki katı olabilir. Yukarıda belirtilenler dışında tabelada başka deyim ve tarifler kullanılamaz. Ancak kat, daire ve telefon numarası belirtilebilir. En fazla üç adet tabela kullanılabilir. Tabelanın konulacağı yer, kapı girişi dahil en uzak nokta muayenehanenin 100 metre uzağıdır."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1421
favori
like
share