AKRABA ZİYARETİ

Resul-i Ekrem (s.a.v) bir gün ashabını uyarmış,

"Akrabalarını ziyareti terkeden varsa meclisimizde oturmasın" demişlerdi. Bu ihtardan sonra sahabilerden bir kişi aceleyle ayrılmış ve biraz sonra sevinçle geri dönmüştü.

Peygamber efendimiz (s.a.v) o sahabiye sorar: "Neden aceleyle çıktın ve sonra sevinçle geri döndün?" şöyle bir cevap alır: "Ya Resulallah Siz akrabasını ziyaret etmeyen meclisimizde oturmasın ihtarını yapınca, daha fazla huzurunuzda kalamazdım. Tavırlarıyla beni daima kendinden uzaklaştıran bir teyzem vardı. Uyarınız üzerine onu ziyarete gittim. Kapısını çalınca teyzem şaşırdı. Bende meclisinizde olanları ve ihtarınızı ona anlattım. Çok sevindi ve ellerini açarak bana dua etti, ben de ona dua ettim. Vedalaşıp hemen huzurunuza geldim."

Bunun üzerine Peygamberimiz,
" Sen bu hareketinle çok güzel bir ziyaret yapmış oldun. Şunu iyi bilin ki akrabalarıyla alakasını kesmiş olan kimsenin bulunduğu meclise Allahtan rahmet inmez" buyurdu.

Akrabalarını ihmal edip, ziyaret etmeyen kimselerin bulundukları meclise Allahın rahmetinin inmemesinden büyük tehdit olur mu? Bu yüzden kırgın olanların gönüllerini alıp, kırıldıklarımızı ise affedelim.


akrabanın önemi, akrabanın önemi hakkinda, akrabanın önemi ve ziyareti, akrabanın önemi ve ziyareti hakkinda

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 523
favori
like
share
Asiyan Tarih: 03.12.2008 07:33
teşekkürler eskitoprak

Ben aradığım halde, beni hiç aramayan,ameliyatımda bile "Geçmiş olsun" a gelmeyen,dayımı da mı aramaya devam edeyim?

bence aramaya devam et ne kaybedersin ki
M.Kutsi Çil Tarih: 02.12.2008 19:31
Ben aradığım halde, beni hiç aramayan,ameliyatımda bile "Geçmiş olsun" a gelmeyen,dayımı da mı aramaya devam edeyim?