Hentbol Nedir ?
Hentbol, bir takımın 6sı saha, 1i kalede olmak üzere 7şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Çok eski yıllarda, domuzların sidik torbalarının şişirilerek top olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Tarih öncesi zamanlarda bugünkü kurallarla olmasa da iki takım halinde oynandığı bilinmektedir.


Hentbol, ilk yıllarda, futbol sahasına benzer ölçülerde olarak açık sahalarda oynanmıştır. Dünya Şampiyonaları ve ülkeler arasında dostluk karşılaşmaları şeklinde organize edilmiştir. Bu zamanlarda özellikle, Almanya, Macaristan, Danimarka, İsveç, Norveç, Polonya, Bulgaristan, Yugoslavya, Çekoslovakya, Sovyetler Birliği gibi, bugün bazılarının isimlerinin değiştiği bu ülkelerde çok yaygın bir biçimde oynanmıştır.


Olimpiyat oyunlarına baktığımızda, 1936 yılındaki Berlin Olimpiyat Oyunlarında yer aldığını görüyoruz. Yaz Olimpiyat Oyunlarında ilk kez 1972 yılındaki Münih Olimpiyat Oyunları programına alınan hentbolun ilk olimpiyat madalyasını Yugoslavya Erkek Hentbol Milli takımı kazanmıştır. Bayanların olimpiyatlara katılması 1976 yılındaki Montreal Olimpiyat Oyunlarıdır.


Hentbol, öncelikle Avrupa Kıtasında taraftar kazanmış ve bu kıtadaki bir çok ülke tarafından oynatılan bir spor oyunu olmuştur.Açık sahalarda oynanmasına rağmen özellikle soğuk kış aylarında bu sporun oynanması zor hale gelince Kuzey Avrupada yer alan ülkeler, oyun kurallarında bazı değişiklikler yaparak işi salona taşımışlardır. Böylelikle hentbol yılın 12 ayında oynanabilen bir spor haline gelmiştir.


Bu çabaların yanında hentbolun uluslararası bir boyut kazanmasını görüyoruz. 1946 yılında kısa adı ile IHF olan Uluslararası Hentbol Federasyonu 8 kurucu ülkenin katılımı ile kurulmuştur. Bu federasyonun oluşumundan sonra, oyun kuralları, oyun sahası ölçüleri, oyuncu sayıları, oyuncu süreleri gibi konular daha netlik kazanmıştır. Kuruluş sonrası üye olan her ülke federasyonu bu oyun kurallarına göre kendi ülkelerinde hentbolun oynanmasını sağlamışlardır.


Bunlardan başka, uluslararası şampiyonaların düzenlenmesi ve maç yönetmelikleri hazırlanmış, geliştirilen maç sistemlerine göre, kıta şampiyonaları, olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonalarının kural ve uygulamalarına açıklık getirilmiştir.


Hentbol Türkiyede 04 Şubat 1976 yılında kurulmuştur. O günkü sayı ile Türk spor teşkilatı içerisinde 22. federasyon olmuştur. Federasyon Başkanlığına atanan ilk kişi Yaşar Sevim olmuştur. THFnin kurulmasından iki sene sonrasında Türkiye Hentbol Federasyonu Uluslararası Hentbol Federasyonuna üye olmuştur.


Avrupa Hentbol Federasyonu ise 1991 yılında aralarında Türkiyenin de bulunduğu ülkeler tarafında Berlinde yapılan Kuruluş Kongresinde kurulmuştur. Bu oluşum öncesinde İsviçrede, Portekizde ve Almanyada birkaç yıl süren hazırlık çalışmaları sonrası ortaya çıkan bu federasyon bugün Avrupa Kıtasındaki 46 üye ile çalışmalarını sürdürmektedir.


Hentbol maçı büyük bayanlar ve erkeklerde 30ar dakikalık 2 devre halinde oynanır. Arada 10 dk süren bir mola verilir. İkinci devrede takımlar sahalarını değişirler. Hentbol oyun sahası 20 x 40 m ölçülerinde, bir çizgi ile ortadan ikiye ayrılmış ve atışın yapılabilmesinin 6 metrelik birer çeyrek yarım dairenin önünden gerçekleştiği kale sahalarından oluşur. Serbest atışlar için kale çizgisinde 9 m uzaklıkta 15er cmlik aralıklı çizgilerden oluşmuş serbest atış çizgisi bulunur. Ceza atışlarının yapıldığı yer ise kaleden 7 m uzaklıktaki ve boyu 1 m olan yedi metre çizgisidir. Bir takım 12 oyuncu ile sahaya çıkabilmektedir. Son yıllarda 14 oyuncunun sahaya çıkmasına izin verilmektedir. Oyuncular forma şort giyerek ve üzerlerinde forma numarası taşıyarak oynarlar. Forma numaraları 1den 100e kadar olabilmektedir. Eskiden 1, 12 ve 16 nolu formaları yalnızca kaleciler kullanabilirdi. Şimdi bu zorunluluk kalkmıştır. Maç esnasında oyuncularla kalecilerin forma renklerinin farklı olmak zorundadır.


Hentbol maçları, iki saha ve iki masa hakemi tarafından yönetilir. Saha hakemleri maç esnasında oyun ve kale sahası hakemi olarak eşit koşullarda görev yaparlar. Hakemler maç esnasında bu pozisyonları değişirler. Maç esnasında her takımda kaleci dahil 7 oyuncu bulunur. Kenardaki değişme bankında toplam 5 adet oyuncu bekler. Bu oyuncular hakeme haber vermeden, oyun sahasındaki oyuncu değişme koridorundan serbestçe oyun sahasına girip çıkabilirler. Ancak bu değişme için önce oyun sahası içerisindeki oyuncunun dışarıya çıkması gerekir.

SaYFAYA TıkLAyıp Ctrl + A ya ßastıqınızda Resmi daha Net öqreceksiniz !


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1895
favori
like
share