Beşiktaş Müzesi Dünya Vitrininde

2010 Dünya Müzeler Yarışı'nda Türkiye'den başvuruda bulunacak 4 müze arasında Beşiktaş JK Müzesi de yer alıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, her yıl düzenlenen Avrupa Müze Forumu'nda Türkiye adına 2010 yılında yarışacak 4 müze belirledi.

Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'ne (EMYA) sahip olmak için ülkemiz adına yarışacak 4 müzeden birisi de 105 yıllık tarihi ile Türk Spor'una eşi benzeri bulunmaz katkı yapan, milyonlarca taraftarıyla tüm dünyada adını duyuran, yarattığı değerle Türkiye'nin gelişmesinde pay sahibi olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün müzesi...

Sayısız başarıya imza atan, futboldan, atletizme kadar sporun çok farklı branşlarında yüz yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün müzesi de bu tarihe yakışır değerde...

Türkiye'nin ilk tescilli spor müzesi olan Beşiktaş Müzesi, Türkiye İş Bankası Müzesi, Santral İstanbul Enerji Müzesi ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ile birlikte 2010 Avrupa Yılın Müzesi Ödülü için yarışacak.

Beşiktaş Müze Kurulu Başkanı Zülal Gök, 100'lerce özel müze arasından Beşiktaş Müzesi'nin tercih edilmesinin önemine işaret ederek, "Sunumumuzu en iyi şekilde yaparak hem Kulübümüz'ü hem de ülkemizi hak ettiği şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz. Burada önemli olan birinci olmak değil, yarışmaktır" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1217
favori
like
share
sevil1903 Tarih: 02.12.2008 20:03
BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ (BJK) MÜZESİ

İlçe: Kabataş
Adres: İnönü Stadı altı, Dolmabahçe KabataşBeşiktaş Jimnastik Kulübü 1903`te "Osmanlı Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü" adıyla kurulduğunda tahtın sahibi II.Abdülhamid idi. Osmanlı İmparatorluğu`nu 1876`dan 1909`a dek 33 yıl boyunca sıkıyönetimle yöneten ve kurduğu müthiş istihbarat ağıyla uçan kuştan bile haberi olan Abdülhamid`in BJK`nın kuruluşuna "olur" vermesi ilginçtir. Çünkü onun döneminde üç kişiden fazla adamın biraraya gelmesi bile yasaktı.

Serencebey`deki Osman Paşa Konağı`nda düzenli olarak biraraya gelen ve hem memleket meselelerini tartışan hem de spor yapan 26 genç adamın temellerini attığı BJK`nin "Türkiye`nin ilk spor kulübü" ünvanıyla ete-kemiğe bürünmesine Abdülhamid gönül rahatlığıyla izin vermiştir. Üstelik en yakın adamlarından Kenan Bey`i de "ortalığa göz-kulak olması" amacıyla kulübe üye yaptırmıştır. O Kenan Bey ki aynı zamanda Hasan Paşa Karakolu`nun komutanıydı ve BJK`yı kuran 26 kişinin aldığı nefesi bile jurnal olarak saraya yolluyordu. Bu 26 genç adamın hemen hepsi sarayın hizmetinde bulunmuş ya da bulunmaya devam eden kimselerdi. Hepsi devletin sorumlu bireyleriydi. Toplandıkları konağın sahibi de Medine-i Münevvere Muhafızı Şeyhülharem Osman Paşa`ya aitti. Osman Paşa`nın oğlu Hüseyin Bereket, Mehmet Şamil, Ahmet Fetgeri, Padişah`ın kuşçubaşısı Behçet Bey, Başmabeyni Mehmet Paşa ve tüm arkadaşları kulübün kurucuları arasındadır.

İşte böyle bir ortamda kurulan BJK`nin müzesinde kulüple ilgili kupalar, fotoğraflar, belgeler, formaların yanısıra koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Pakistan Devlet Başkanı Perviz Müşerref`in kulübe hediye ettiği özel bir kılıç da bulunuyor.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10.00 - 18.00 satleri arasında ücretsiz gezilebilir.


Yüz Yıllık Gurur, Yüz Yıllık Rüya

104 yıllık Kulübümüz’ün yüz yılını anlatan “Yüz Yıllık Gurur, Yüz Yıllık Rüya” adlı yağlıboya çalışması BJK İnönü Stadı’ndaki Müzemiz’de taraftarlarımızın gösterimine sunuldu. Ressam Nihat Evren Derman’in 60 x 110 cm’lik yağlıboya eseri Türk sporunun asırlık çınarı Beşiktaşımız’ın stadyumu BJK İnönü Stadı’nın tuval üzerindeki çalışmasını gözler önüne seriyor. Yaklaşık 1.5 yılda tamamlanan resim aynı zamanda Türk resim sanatında klasik üslupta yorumlanmış sportif içerikli ilk ve tek yağlıboya resim olarak ön plana çıkıyor.
Ressam tarafından 2006 yılının Eylül ayında tamamlanan ve Beşiktaşlılara armağan edilen eser için Nihat Evren Derman şu ifadeleri kullanıyor:
“Yüzüncü yılımızda yaşanmış hangi zaferin taraftarların gönlünde taht kurduğunu merak ettim. 3-1 kazandığımız Dinamo Kiev galibiyeti ve Galatasaray’ı 1-0 mağlup ederek Şampiyonluğu kazandığımız maç unutulmazlar arasında yer alıyordu. Tercihimi Dinamo Kiev’den yana kullandım. İçeriği yalnızca Beşiktaş’ın yüzüncü yılı değildir, ilk yüz yılıdır. İlk yüz yılı anlatan bu resmin en azından yüz yıllık bir perspektifi vardır. İkinci ve daha sonraki yüzyıllarda da, başka bir deyişle Beşiktaş var oldukça değerini koruyacak bir çalışmadır.”
“Yüz Yıllık Gurur, Yüz Yıllık Rüya” adı verilen eserde, BJK İnönü Stadı’nın görkemli mimarisi, Beşiktaşlı taraftarlarımızın meydana getirdiği sıradışı atmosfer, Dolmabahçe Camii ve Dolmabahçe Saat Kulesi gibi semtimizin sembolü haline gelen tarihi eserler de tablonun önemli detayları arasında.

Neden Yüz Yıllık Gurur
-Beşiktaş, tüm Türkiye’de büyük bir coşkuyla kutlanan “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” fikrini ortaya atan ve kanunlaşmasını sağlayan kulüp olmuştur.
-Armasında Türk Bayrağı’nı taşıma hakkına sahip ilk ve tek kulüp Beşiktaştır.
-Bir semt takımıyken taraftar kitlesi bütün dünyaya yayılmıştır.
-Türkiye’nin en etkili taraftarlarına sahip olan gruptur. Taraftarları dünyada eşi benzeri görülmemiş teatral yönüyle başka milletlerin de takdirini toplamıştır.