Geçenlerde Başbakan’ın çok yakınındaki bir isimle karşılaştık ve bir süre söyleştik.

Tam Güneydoğu’da ortalığın karışmaya başladığı günlerdi.

Genelkurmay Başkanı, Taraf’ın yayınlarını hedef alan sert açıklamayı yapmış, Başbakan da ona destek çıkmıştı.

“Ne diyorsunuz” diye sordu.

Yorumumu yazmıştım. Başbakan’ın şahin bir çizgiye kaydığı görüşündeydim.

Katılmıyordu.

“Sizce sınırdaki askeri bir operasyonun görüntülerini kim sızdırmış olabilir” diye sordu. Peşpeşe sorular sorarak beni kendi cevabına yönlendirdi.

“Genelkurmay sızdırmış olamayacağına göre” kim olabilirdi?

Bölgede faaliyet gösteren iki güç vardı:

ABD ve İsrail…

Bilgiler sadece bu ikisinin elinde olabilirdi.

“Bunu doğru sayarsak, ortada çok daha vahim bir durum var demektir” dedim.

“Aynen öyle” dedi.

“Askerin sızıntının kaynağını bulmuş olabileceğini”

söyledi.

“Başbakan belki de Genelkurmay Başkanı’nın çıkışını savunurken kimi yabancı servislere tepki göstermek istemiştir” dedi.

Peki niye?

Bu tez doğruysa ABD (ya da İsrail) kimi, niye cezalandırmaya çalışıyor?

İşin Ergenekon soruşturmasına uzanan bir boyutu var mı?

Bunlar da konuşuldu, ama o kısmına girmeyeceğim.

Konuşmanın bugün için önem taşıyan boyutu, Güneydoğu’ya ilişkindi.

Konuştuğumuz isim, “Öcalan’a içeride hiçbir şey yapılmadı. Ama yapıldığı söylentisini çıkarıp ortalığı birbirine katıyorlar” dedi. PKK’nın bu yolla gücünü göstermeye çalıştığını, DTP kapansın diye uğraştığını söyledi. DTP’nin bu süreçte hiç kendilerine yardımcı olmadığından yakındı.


Bu konuşmadan hemen sonra da Başbakan’ın Güneydoğu konusunda peşpeşe salvoları gelmeye başladı biliyorsunuz:

“Tek millet var. Buna karşı çıkan istediği yere gitsin” diyerek MHP söylemine yaklaştı.

“Pompalı vatandaş”a sahip çıktı.

Dengir Mir Mehmet Fırat’ın bu politika değişikliğinden dolayı devre dışı kaldığı, yerine “merkeze yakın” Abdülkadir Aksu’nun getirilmesiyle devletçi çizginin tahkim edildiği söylendi.

Bu yaklaşım Erdoğan’a, Fehmi Koru gibi, Taraf gibi destekçilerini kaybettirdi; karşılıklı “yazıklar olsun” dedirtti.

Şimdi Erdoğan’ın Bushlaştığı, Demirelleştiği, Çillerleştiği konuşuluyor.

Ne oldu peki?

Kim, tam da yerel seçim öncesi (ille Diyarbakır’ı isteyen) Başbakan’ı “merkeze götürdü”?Yukarıda aktardığım görüşmede kimi ipuçları var:

Başbakan muhtemelen uluslararası bir komplodan kuşkulanıyor. Kürtler cenahından beklediği desteği bulamadığını düşünüyor ve kendisine yeni, “sağlam” müttefikler arıyor; buluyor da…

Erdoğan’da şahinleşme emareleri daha önce de vardı, ama Aktütün saldırısının bu konuda bir dönüm noktası olduğu anlaşılıyor.

O halde kaygıyla sorulması gereken asıl soru şudur:

Bölgenin geleceğine kim şekil veriyor?

Asker mi ? Erdoğan mı ? Öcalan mı ? Barzani mi ? ABD mi ?

Son gelişmeler inisiyatifin el değiştirdiğinin göstergesi mi ?


Can Dündar..

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2404
favori
like
share
gamLı Tarih: 05.03.2009 00:14
evet abi öyle bir hadisi şerif var..
savaş meydanında sahabelerden birisi mücahadede iken bir kafiri alt ediyor ..bu esnada o kişi beni öldürme iman ettim diyor..buna rağmen sahabi onu öldürüyor..olay peygambere intikal ediyor..korkusundan iman ettiğini düşündüm ;o yüzdende öldürdüm diyor sahabi..
ve bunun üzerine Peygamber (sav)_nerden biliyordun...kalbini yarıpda içinemi baktın _ diyor..
yani mesele suizan etmek değil hüsni zan da bulunmaktır..
ve ben; birisi gelipde ben Müslümanım derse bende _kardeşimsin_ derim..yani olayın zahirine bakarım...

aslında bunu başka bir haber yorumda kullanmıştım ama madem burayada aldınız bu meseleyi;buradanda paylaşmakta fayda var...
sayın abim sizin bu hadisi şerifden anladığınız karşındaki hakkında sui zan et...halbuki Peygamber efendimiz tam tersi bir maksatla o sahabeyi sert bir üslupla uyarmıştır..
bunu buradan tekrar etmemin sebebi;bu olayı okuyupta meseleyi yarım anlatıldığı için yanlış yorumlayıp yanlış uygulayabilecek kardeşlerimizin olmasıdır..
Gundii Tarih: 04.03.2009 21:24
gundii kardeşimede bir hatırlatma yapayım.
Avatarında kuş lastiği ile taş atan resimle filistin bayrağı var.Beki doğu Türkistan'ın bayrağı neden yok.Filistin devletinin ölen efsane liderinin boğazından haç çıktı.Omu kardeş yoksa resmen kendini gizlemeden kimliğini açıklayan fidel gastromu.

abi herseye eywallah ta bu fidel castro ve filistin liderinı kıyaslaman garibime gitti.. ben bu avatarı kullanaraq.. olmus yada olen bi lideri temsıl ettiqini sanmıyorum.. ezilen her halk icinde tepkım aynıdır bunu türk kürt ermeni arap milletine gore ayrım yapmam ozellikle ezilen bi halkın ırkına rengine.. baqmıyorm.. sadece kendi mılletine uzulmek olrmu ?
olabilir abi sen apoyu ermeni olaraq gorebilrsn buna itiraz edemem.. ama devlet bole isim verdi diede ermeni olmuo
ADALI Tarih: 04.03.2009 20:37
[COLOR=#e5e5e5]Gundii
Tuggeneral
[COLOR=#0080ff]Üye No: 166252
[COLOR=#0080ff]Üyelik Tarihi: 09.08.2008
[COLOR=#0080ff]Mesajlar: 624
[COLOR=#0080ff]Cinsiyet: Bay
[COLOR=#0080ff]Teşekkür Etmiş: 125
[COLOR=#0080ff]Teşekkür Almış: 212benm askerlıq yaptıqım bolgede 26.27 kısılıq pkk nın isimleri kod adlari karakolumuzda bulunuyordu... ermeni 2 tane azeri 1 suriyeli 1 hatta afrıka ulkesesnden (tam olaraq ulkeyi hatırlamıyorum) 2 yada 3 tane de tikocu (türk solu) mensubu vardı ve komutanlarımzdan aldıqımz bilqilere dayanaraq yazıyorm.. coquda..parayla tutulmus.. tetikcilerden baska bisi deeldi.. bizim olduqmz bolgedede 12 ile 13 (arası) oranın yerlisi katılmıstı..ilbeyi abimiz her ne kadar apoyu ermenı olaraq gormek ıstıyosada.. maalesef ermeni deeldr.. kulaqtan dolma bilqiler yazmıyalm beyler acık acık konusalm bu olayları.. mesela pkk nasıl basladı ? TSk nın doqudakı dayatmalarıyla basladı ki o tarıhlerdede pkk nın en guclu donemleriydi.. peki simdı ? katılım hemen hemen hıc yoq cunku millet kanmıyor artq..
her iste abd rusya israil parmaqını aramıyalım zaten bole dusune dusune bole guclu oldular onların gucunden o kadar emınızkı
sole biside var lubnan ordusu pusup kaldıqnda lubnan hızbullah (gercek hızbullah) israili pacavra gibi atmıstr.. ulkesinden...dedigim gibi.. tek taraflı dusunmeq ve kulaqtan dolma bilqilerle bu dava asla cozulmes...
burasi sıyaset bolumu deil o yuzden sadece dusuncemi solemeye calıstm..
tesekkürler..

Gundii bikere ben kulaktan dolma konuşmam.Çünkü ben devletim.

Apoyu ermeni olarak görmek isteyip istemem gibi seçeneğim yoktur.Çünkü devlet kayıtlarında Aponun adı Artin AKOPYAN dır.Birazdaha ileri gideyim kesire ÖCALAN bir röportajda kocasının bir tek kelime kürtçe bilmediğini beyan etti.Hatta Eski millet vekili Oğuzhan Asiltürk'ün adının Durmuş DURDUYAN olduğu bile devlet kayıtlarında mevcuttur.


gamlı kardeşim.
ChE ye katılıyorum derken ortak paydalarda evet katılıyorum.Seninde yazdıklarının yüzde doksanına da katılıyorum.Benden kurtulursun diyorsun,gerçekten gücendim.Benim senden veya başka birisinden kurtulmak gibi bir düşüncem yok.
Türk ismi olmayanlara gelince anlamadan dinlemeden kalbimi kırıyorsunuz en az on gün siteye girmek istemiyorum kardeşim.Bazı isimler varki Türkçe telaffuzu zor ama belli bir Türkçe isimlerin kısaltılmış hali,başımızın üzerinde yeri var.
Müslüman benim kardeşimdir diyorsun,Resulullahın bir hadisi var aynen senin gibi düşünen birisine :nereden biliyorsun kalbinimi açtın baktın diye emretmişti o güzel nebi.
gundii kardeşimede bir hatırlatma yapayım.
Avatarında kuş lastiği ile taş atan resimle filistin bayrağı var.Beki doğu Türkistan'ın bayrağı neden yok.Filistin devletinin ölen efsane liderinin boğazından haç çıktı.Omu kardeş yoksa resmen kendini gizlemeden kimliğini açıklayan fidel gastromu.
gamlı sanki alay eder gibi hep ChE ye katılıyorsun güceniyorum diyor:Evet katılıyorum çünkü yorumlarında yapmacık davır yok neyse aklından geçenler zikride o .
Hadi kal sağlıcakla
gamLı Tarih: 04.03.2009 19:01
dost acı söylermiş diye birsöz vardır Che..

senin söylediklerin kadar benim söylediklerimde açık...kavga yok
tartışacak değilim..ben bu habere yeteri kadar yazdım.. Allaha emanetsin..
ChE Tarih: 04.03.2009 18:54
kardeşim ne alaka yaa,
nasıl beceriyorsunuz güneydoğudan bahsederken;
çin-türkistan-müslümanlık hepsi aynı cümleye giriyor,neden böyle her konuyu alakasız yerlere çekmeye bayılıyorsunuz,tartışmakmı istiyorsun?
gamLı Tarih: 04.03.2009 18:49
iiyi sizin dediğiniz gibi olsun..gerçi Gundii nin söyledikleri İlbeyinin söylediklerini pek doğrulamıyor ama ...sorun deil
biz iyisimi _halkların kardeşliği_ sloganına devam edelim...hatta bununlada yetinmeyelim gidip bu sloganı; Doğutürkistanda müslümanları doğrayan Cin yönetiminede söyleyelim..uçak parasıda benden.. sadece gidiş dönme ihtimalimiz pek olmaz gibi)
ChE Tarih: 04.03.2009 18:12
İLBEYİ sağcı ben solcuyum, demekki savundugumuz doğrularımız gerçekten doğruysa biryerde buluşuyoruz anlaşıyoruz ortada sorun kalmıyor gamLı kardeş

ama bir yanlışı yanlış oldugunu bile bile gözü kapalı savunursak,sorunlarımız hayatta bitmez :3:
Gundii Tarih: 04.03.2009 16:43
[COLOR="Sienna"]benm askerlıq yaptıqım bolgede 26.27 kısılıq pkk nın isimleri kod adlari karakolumuzda bulunuyordu... ermeni 2 tane azeri 1 suriyeli 1 hatta afrıka ulkesesnden (tam olaraq ulkeyi hatırlamıyorum) 2 yada 3 tane de tikocu (türk solu) mensubu vardı ve komutanlarımzdan aldıqımz bilqilere dayanaraq yazıyorm.. coquda..parayla tutulmus.. tetikcilerden baska bisi deeldi.. bizim olduqmz bolgedede 12 ile 13 (arası) oranın yerlisi katılmıstı..ilbeyi abimiz her ne kadar apoyu ermenı olaraq gormek ıstıyosada.. maalesef ermeni deeldr.. kulaqtan dolma bilqiler yazmıyalm beyler acık acık konusalm bu olayları.. mesela pkk nasıl basladı ? TSk nın doqudakı dayatmalarıyla basladı ki o tarıhlerdede pkk nın en guclu donemleriydi.. peki simdı ? katılım hemen hemen hıc yoq cunku millet kanmıyor artq..
her iste abd rusya israil parmaqını aramıyalım zaten bole dusune dusune bole guclu oldular onların gucunden o kadar emınızkı
sole biside var lubnan ordusu pusup kaldıqnda lubnan hızbullah (gercek hızbullah) israili pacavra gibi atmıstr.. ulkesinden...dedigim gibi.. tek taraflı dusunmeq ve kulaqtan dolma bilqilerle bu dava asla cozulmes...
burasi sıyaset bolumu deil o yuzden sadece dusuncemi solemeye calıstm..
tesekkürler..
ADALI Tarih: 04.03.2009 16:40
?