YA OKUYUNCA HEYECANLI OLMUYOR AMA İZLEYEN VATSA ANLATSIN BİZE :)))
İŞTE.......

Eğreti Gelin

Bir Atıf Yılmaz filmi olan Eğreti Gelin, 17 yaşında bir genç olan Aliyi evliliğe hazırlamak için tutulan eğreti gelin Kostak Eminenin hüzünlü öyküsünü anlatıyor.


Osmanlı döneminde var olan Eğreti Gelinlik, Anadolunun bazı yerlerinde 1935li yıllara kadar sürmüş. Eğreti Gelinler, zengin ve nüfuslu ailelerin erkek çocuklarını, zamanla oluşan kurallar çerçevesinde, evliliğe hazırlamışlar. Çoğu kaynaklar, bu egitimin, sadece sözlü değil, aynı zamanda uygulamalı olduğu yolunda bilgiler vermekte.
Eğreti gelinler evde karın tokluğuna kalıyor, bir öğretmen gibi öğrencilerini eğitiyordu. Kimsesi olmayan bu kadınlar, görevini tamamlayınca da evden gitmek zorundaydı. Asıl ilginç olan ise, günümüzde, batı toplumlarında bile hala tam olarak çözülememiş olan cinsel eğitimin; o dönemde, İslami bir toplumda, özgürce kullanılıyor olmasıdır.

SENARYO ÇALIŞMASI
Senaryo, Şükran Kozalının Eğreti Gelin adlı romanından esinlenerek Tarık Günerselin yazdığı hikayeden Atıf Yılmaz ve Gül Dirican tarafından uyarlanmış. Çekimler sırasında Denizlilerin tepkisini çeken film, tartışmalara neden oldu.

MEKANLAR
Çekimlerinin büyük bir bölümü Kastamonuda gerçekleştirildi. Kastamonudaki tarihi mekanlar arasında yer alan Tahir Efendi Konağı, El Sanatları Atölyesi, 75. Yıl Cumhuriyet Evi, Liva Paşa Konağı, Fadıralılar Konağı, Osmanlı Sarayı, Saraçlar Mahallesi, Ellezler Konağı, Eski Defterdarlık, Gazipaşa İlköğretim Okulu ve Kırkodalı filmin önemli sahneleri için çekim mekanı oldu.
60 kişilik bir ekiple, 6 hafta süren çekimlere Kastamonudan sonra Uşak ve İstanbulda devam edildi ve Ekim ayı ortalarında tamamlandı.

FİLMİN ÖYKÜSÜ
17 yaşına gelmesine rağmen ruhen çocuk olan Aliyi (Onur Ünsal) evliliğe hazırlamak için tutulan eğreti gelin Kostak Eminenin (Nurgül Yeşilçay) hüzünlü öyküsünü anlatan filmde olaylar, 1930lu yıllarda Ege bölgesinde bir kasabada geçiyor.
Belediye Başkanının oğlu olan Ali, iyi bir ailenin kızı olan Neşeyle (Eylem Yıldız) sözlenmiş olmasına rağmen, evlilikle pek ilgisi gözükmemekte, evlilik ona oyun gibi gelmektedir.
Kız evi hazır beklemekte iken Ali, kasabadaki çadır tiyatrosunda, horoz kılığına giriyor, kukla oynatıyor, evde bebeklerle oynamaktan hoşlanıyor& Alinin ailesi, onun bir an önce büyümesi için, o dönemde yaygın olan bir eğreti gelin tutmaya karar verir.
Alinin karşı çıkmasına rağmen, sevgilisinin hapisten çıkacağı günü bekleyen Kostak Emine, ikna edilerek eve getirilir& Bu iki insan arasında çatışmayla başlayan, öğretmen-öğrenci ilişkisi zamanla aşka dönüşür.
Ali, ailesine Emineyle evleneceğini söylemesi üzerine ortalık karışır. Eminenin sevgilisi Hasan da, (Şevket Çoruh) hapisten çıkmış herşeyi öğrenmiştir.

Filmin Künyesi
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Roman: Şükran Kozalı Eğreti gelin
Senaryo: Atıf Yılmaz, Gül Dirican, Tarık Günersel
Yapım: 2004 Türkiye-Yunanistan
Süre: 117 dk.
Tür: Drama
Dağıtımcı: Özen Film

Oyuncular:
Müjde Ar
Metin Akpınar
Nurgül Yeşilçay
Eylem Yıldız
Onur Ünsal
Fikret Hakan,
Füsun Demirel
Şevket Çoruh

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 3378
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:09
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
kara kartal Tarih: 19.10.2006 02:27
TSK USTA
Sibel_20 Tarih: 22.03.2006 11:59
cccccooooooookkkkkkk güzel bir yapim tsk ederim
bazarcool Tarih: 12.01.2006 13:48
GEZEGEN Tarih: 05.01.2006 17:11
emeğinize sağlık
elevitli Tarih: 03.01.2006 15:50
paylaşım için sağol
Bilooo23 Tarih: 13.12.2005 21:33
tesekürler ellerine saglik
SU-PERISI Tarih: 06.12.2005 16:49
emeğinize sağlık teşekkürler
crazy_shepherd Tarih: 06.12.2005 10:37
eywallah arkadaş elleine sağlık