Anlatılanları ayna karşısında yaparsanız daha yararlı olacaktır.
Burada anlattıklarım hayati önem taşımaktadır. Ayna karşısında kendinize not verebilir, inandırıcılığınızı kendiiz ölçebilirsiniz.
Sizin gibi mimiklerini ve vücudunu kullanan birinin gösterisine parayla gitmeye ikna olana kadar tekrarlayın.


GÖZLER:

Gözlerimiz yarı kapalıyken kötülüğü ve küçümsemeyi, gözkapaklarımızı indirdiğimizde saygıyı, utanmayı anlatırız.
Heyecanla gözler bir anda kapanıp açılır, gözkapakları aşağı iner, baş hafif sallanır. Vücut ürperir, titrer, sık soluma yapılır. Gözlerin iri iri açılması şaşkınlık, hiddet, hayret, dehşet belirtisidir.


KAŞLAR:

Kaşlar çatılarak derin düşünceyi, sertliği, sağlam bir iradeyi belirtir. Kaşların başlangıç kısımlarının yukarı doğru kalkıp, uç kısımlarının aşağı doğru inmesi ıstırap anlamıdır.
Öfkede kaşlar çatılır, kaş aralarında derin bir çizgi belirir, burun delikleri açılır, gözlerde şimşek çakar, dudaklar aralanır, alt dişler üst dişlerden önce görünür, sık, sert ve derin soluma yapılır.
Derin sevgide kaşlar kalkar, gözler büyür, ağız hafifçe açılır, dudak kenarları biraz yukarı kıvrılır. Bütün çizgilerde bir tatlı okşayış, bütün yüzde saf bir parlaklık görülür, sakin soluma yapılır.


AĞIZ:

Dudakların yarı açık oluşu hayret ve sevinci, çok açılması şaşkınlığı anlatır.
Dudak kenarlarının aşağı doğru inmesi üzüntüyü, dudakların büzülerek öne doğru uzaması susmayı somurtmayı belirtir.
Alt çenenin biraz öne çıkması gaddarlığı, dişlerin birbirine vurması çılgın bir hiddeti anlatır.


BAŞ:

Başın öne doğru duruşu merak ve gaddarlığı, geriye çekilmesi saygısızlık, korku, yana doğru hafifçe eğilmesi kayıtsızlık, acıma, öne doğru eğilmesi utanç ve korku belirtir. Başı yukarıdan aşağıya sallamak doğrulama, önden arkaya doğru kaldırmak inkar anlamını verir.


KOLLAR:

Kolların herhangi biri 'gel' ve ya 'git' emri vermek üzere öne doğru hızla hareket ettirilir. Yer göstermek üzere gösterilen yere doğru bükülür. Şiddetli hayranlık duygularının belirtilmesinde, kolların ikisi birden yukarı doğru kaldırılır.
Cesaret kırıcı bir durum karşısında ümitsizce yanlara doğru bakılır. Bekleyiş, meydan okuyuşta kollar öne doğru kavuşturulur.


ELLER:

Avuç içi, yüreğin üstüne bastırılarak sevgi ve heyecan anlatılır. Avuç içi göğsün ortasına bastırılırsa inanmak, iman etmek duyguları belirtilir. Avuç içinin dışarı doğru çevrilerek itilmesi tiksinme, iğrenmeyi belirtir. Bu arada başta biraz geriye doğru bükülür. Avuçların birini diğeri üzerinde ovalama neşe ve sevinç belirtisidir.PARMAKLAR:

El jestlerinde özellikle işaret parmağı çok büyük rol oynar. İşaret parmağı kol ile birlikte öne doğru uzatılırsa işaret veya kovma anlamı verir. İşaret parmağı bükülerek göğse doğru çekilirse yaklaşmayı, çağırmayı, yine işaret parmağı düz olarak ağıza yaklaştırılırsa susturmaya çalışmayı belirtir.
Bütün parmaklar kapatılarak kuvvet ve azim, yumruk gösterilirse tehdit anlatılır.
Parmaklar bükülmüş olarak işaret parmağı baş parmağa sürtülürse, para işareti yapmış olunur.
Eller birleştirilerek parmaklar birbiri içine geçirilirse yalvarma anlamı verilmiş olur.BACAKLAR:

Bacakların duruşu da çok önemlidir. Bacaklardan birinin diğerinden ayrılmış olarak önde durması kuvvet, ataklık ve şiddetli duyguları belirtir.
Ayakların aynı hizada birbirinden ayrı durması rahatlık, kaygısızlık, meydan okuma veya durgunluk belirtir.
Bacak bacak üstüne otururken bir bacağın sık sık sallanması sabırsızlık, sinirlilik belirtisidir.VÜCUT:

Vücudun büzülmesi, sırtın kamburlaşması, kolların gövdeye yapıştırılması yılgınlık ve utanma belirtisidir. Bunun aksi hayranlık, zafer anlatır.
İğrenmede vücut geriye doğru, istek merak ve ataklıkta ileri doğru gider. Yana ve geriye doğru uzanarak gururu, saygısızlığı veya fizik yetersizliğini anlatır. Vücudun öne doğru eğilmesi saygı belirtisidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 916
favori
like
share