Kork Allahtan korkmayandan

Sual: Seyyid Emir Gilal hazretleri, (Hiçbir ibadet, Allah korkusundan daha tesirli değildir. Allah'tan korkandan korkun. Allahtan korkmayandan korkmayın) buyuruyor. Hâlbuki biz, (Kork Allahtan korkmayandan, korkma Allahtan korkandan) diye biliyoruz. Bizim bildiğimiz mi yanlış acaba?
CEVAP
İkisi de doğrudur. Allah adamlarını, yani Allahtan korkan salihleri üzmekten, onların sevgisini kaybetmekten çok korkmak lazımdır. Allahtan korkmayan bizi sevse ne çıkar, sevmese ne kaybetmiş oluruz? Yani onu kaybedeceğiz diye fazla bir endişemiz olmaz.

(Kork Allahtan korkmayandan, korkma Allahtan korkandan) sözü de, çok kıymetlidir. Allahtan korkmayandan her türlü kötülük beklenebilir, onun bir zararı dokunmasın diye böyle kimselerden korkmak gerekir. Allahtan korkandan ise ne bize ne başkalarına zarar gelir. Ondan bir zarar gelecek diye asla korkmayız. Malımızı çalmaz, hakkımızı yemez, ırzımıza göz dikmez, çünkü Allahtan korkar.

Görüldüğü gibi iki söz birbirine zıt değildir. Yani Allahtan korkan salih Müslümanları üzmekten korkacağız, Allahtan korkmayan fasık ve zalimlerden ise, bize zararları dokunur diye korkacağız. Allahtan korkanların bize zararları dokunmayacağı için onlardan korkmayız. Allahtan korkmayanların ise sevgilerini kaybedeceğiz diye bir korkumuz olmaz.

Yalnız Allahtan korkun
Sual: Kuran-ı kerimde, (Yalnızca Allahtan korkun) buyuruluyor. Bu ne demektir?
CEVAP
(Yalnız bana ibadet edin, ilah olarak yalnız beni tanıyın benim bildirdiklerime uyun) demektir. Yoksa köpekten, casuslardan korkmayın demek değildir. Tehlikelerden korkmak lazımdır. Allahtan korkmayanlardan korkmak gerekir.

Allahın gazabından korkmak
Sual: Allahın gazabından korkmak nasıl olur?
CEVAP
Allahü teâlâ, ilmi, zulmetin temizlenmesine, cehli de günah işlenmesine sebep yaptı. İlimden iman ve taat doğmakta, cahillikten de küfür ve günah hâsıl olmaktadır. Taat, çok küçük olsa da kaçırmamalı, günah, pek küçük görülse de yaklaşmamalıdır!

Üç şey, üç şeye sebeptir:
Taat, Allahü teâlânın rızasını kazanmaya sebeptir.
Günah işlemek, Allahü teâlânın gazabına sebeptir.
İman etmek, şerefli ve kıymetli olmaya sebeptir.

Bunun için, küçük günah işlemekten de çok sakınmalıdır! Allahü teâlânın gadabı, bu günahta olabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 587
favori
like
share