Boşanan erkekler için tavsiyeler öneriler

Boşanma sürecinde erkekler öz yıkıcılığın etkisinden kurtulamıyor. Oysa boşanma sürecinde psikolojik bir savaşa hazırlanmaları şart. Kendilerini suçlayan bir kadın olduğunu unutmadan, kendilerini sürekli suçlamaktan vazgeçmeleri de gerekiyor.

10 yıllık karımdan boşanmak üzereyim. Bu yüzden de kendimi son derece kötü hissediyorum. Hayatımı ve kendimi son bir aydır sorguluyorum. Nerede hata yaptığımızı düşünüyorum ama işin içinden bir türlü çıkamıyorum. Boşanan erkeklere bir tavsiyeniz var mı? (Celil S.)

Boşanan erkeklere 'bir!' tavsiyem değil 'bin!' tavsiyem var. Çünkü ben bir erkek olarak şu gerçeği bilirim ki; boşanan erkeğin ruh hali kadınların iddia ettiği gibi değildir. Peki, kadınlar neyi iddia ediyor? Boşanan erkekler kendileri kadar acı çekmez! Hayır! Bence boşanma sürecinde erkek öz yıkıcılığının etkisinden kurtulamıyor. Erkeğin bu öz yıkıcılığı da boşanma sürecinde ve sonrasında sık sık davranışlarını etkiliyor. Öyleyse bir erkek olarak bütün bunlardan az bir şekilde etkilenmek için ne mi yapmak gerekiyor?

CELLAT DEĞİLSİNİZ!
* BİR: Boşanma sürecinde kendinizi sakın suçlamayın! Zaten sizi suçlayan bir kadın olduğunu unutmayın.
* İKİ: Boşanma işlemleri sürerken kendinizi psikolojik savaşa hazırlayın. Mal paylaşımı, çocuk paylaşımı gibi konuların önünüze geleceğini bilin.
* ÜÇ: Şayet boşanmanın ilk adımını atan taraf sizseniz, kendinizi bir zalim gibi görmeyin.
Unutmayın ki siz bir cellat değilsiniz. Evlilikte her şeyin, hatalı olarak etiketlenen tarafın sorumluluğunda olmadığını, iki kişinin etkileşmesinin bir sorunu olduğunu anlayın.
* DÖRT: Evliliğiniz boşanma noktasına gelmişse, onu geri kazanmaya yönelik boşuna manevralar yaparak kendinizi tüketmeyin.
* BEŞ: Boşanmak üzere olduğunuz eşinizin sizden sonra da **** hayatı olacağını unutmayınız. Bu düşünceye kendinizi alıştırınız. **** konusunda kadın sizin tapulu malınız değildir.
* ALTI: Mal paylaşımında kendinize karşı adil olunuz.
Boşanmak üzere olduğunuz kadına "İstediğin her şeyi alabilirsin!" demeyiniz.
* YEDİ: Eşinizden boşandıktan sonra eski alışkanlıklarınızdan tamamen vazgeçiniz.
Eski alışkanlıklarınızdan vazgeçmezseniz ya eski eşinize tekrar geri dönmeye çalışırsınız, ya da yeni birini bulup evlenmek istersiniz.

SİNAN AKYÜZ

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8952
favori
like
share
redtower07 Tarih: 10.03.2013 21:44
ben de boşanmak üzere olan birisiyim ve sinan bey tavsiyeleriniz tamamıyle doğru çıktı bu konuda bazı konularda bilgi sahibi olabilmek için paylaşım formu varmı çünkü velayet ve nafaka ile ilgili sorunlar yaşıyorum ve avukatlar sadece işi bitirip parayı almak niyetindeler sadece hiçbir öneri yok
NonameTR Tarih: 10.12.2008 17:29
şükür..
Boşanacak bir eşim yok.
MeLaNkOLiK Tarih: 10.12.2008 00:31
peki boşanmış, hersey kendi lehine olan bir erkek neden kendini istemeyen bir kadına geri döner hemde sevilmedigini bile bile???