Göz sağlığı için yapılması gereken bazı önerilerin hangileri bilimsel açıdan doğru, hangisi değil, pek bilmeden uygulanmaya çalışılır.
Yaşlanmayla birlikte gözlerde bazı sorunların oluştuğu bir gerçek olsa da, körlük de dahil bazı göz rahatsızlıkların, düzenli aralıklarla uzman doktora muayene olmakla yüzde 40 -50 oranında önlenmesi mümkün olabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Harward Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin internet üzerinden yayınladığı sağlık bülteninde, gözlerinizde bir rahatsızlık hissettiğinizde, sorunun büyümesini beklemeden doktora görünmeniz öneriliyor.

İster 18 İster 80 Yaşında Olun Gözleriniz Çok Değerli
Göz sağlıyla ilgili sağlık bülteninde kaç yaşında olursanız olun, göz sağlığınıza özen göstermeniz gerektiği vurgulanırken, sigara içmemeniz, bol meyva ve sebze ağırlıkla sağlıklı beslenmeniz, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için şapka ve gözlük kullanmanız öneriliyor.

Göz Sağlığı Konusunda Doğrular ve Yanlışlar:
Yanlış: Göz egzersizleri yapmak gözlük takmayı geciktirir.

Doğru: Göz egzersizleri görmenizi güçlendirmez, gözlük takmanızı geçiktirmez, görmeniz gözünüzün şekli, göz dokularınızın sağlıklı olması gibi bir çok faktöre bağlıdır.

Yanlış: Az ışıklı yerde okumak gözü bozar.

Doğru: Az ışıklı yerde okumak gözünüzü bozmaz. yalnızca gözünüzü yorar. Okurken en iyi pozisyon ışığın doğrudan okuduğunuz sayfanın üzerine düşmesidir, ışık omuzun üzerinizden sayfaya yöneltilirse yansımaya yol açar ve bu durum da gözünüzü yorar.

Yanlış:Sürekli gözlük takmak gözler için iyi değildir.Arada gözlerini dinlendirmek için gözlüğünüzü çıkarın.

Doğru:Eğer yakın ya da uzak için gözlük takıyorsanız, arada kullanmamak gözlerinizi yorar.Gözlük ya da lens kullanımı gözlerinizi bozmaz.

Yanlış:Çok uzun süreyle bilgisayar karşısında kalmak gözünüzü bozar.

Doğru:Uzun süreyle bilgisayar kullanımı gözünüze zarar vermez, ancak bütün gün ekrana bakmak göz yorgunluğuna yol açar. Eğer uzun süreyle bilgisayarla çalışıyorsanız, ya da uzun süre metin okuyorsanız her bir saatte bir gözünüzü dinlendirmeniz bu yorgunluğu azaltacaktır. Ayrıca uzun süreyle ekrana bakanların daha az göz kırpttıkları gözlemleniyor,bu durum da göz kuruluğuna yol açıyor. Bu durumu bilin ve ekran karşısında çalışırken arada göz kırpmayı unutmayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share
NonameTR Tarih: 10.12.2008 22:44
hımmm
MeLaNkOLiK Tarih: 10.12.2008 00:27
paylaşım için teşekkürler
erenmelek Tarih: 09.12.2008 23:36
değerli bilgiler için teşekkürler