İçinde Kuran olan CD ve bilgisayar

Sual: İçinde, yazılı veya sesli formatta, Kuran-ı kerim bulunan CDye, MP3 player denen cihazlara veya hard diskinde Kuran-ı kerim olan bilgisayarın, kasasına da hürmet etmek, abdest ile tutmak ve yüksekte bulundurmak gerekir mi? Bunlara, başka şeyler de yüklemek caiz olur mu? Bir de, bu CDleri kullanmayacak olursak, çöpe atmak, caiz olur mu?
CEVAP
Bilgisayar kasaları içinde bulunan hard disklerdeki, kayıt yapılan CD veya MP3 player denen taşınabilir hafızalardaki kayıt sistemi, özel şekillerle oluyor. Orada bütün veriler, harf veya ses şeklinde değil, 0-1 şeklinde kodlamalarla ifade ediliyor. Bunlar Kuran-ı Kerim harflerini ifade etmiyorsa da, yine aşağıda bulundurmamalı, hürmet etmelidir.

Bilgisayar veya CD çalıştırıldığında ise, CD veya taşınabilir hafızalar aktif hale getirildiğinde, yani Kuran-ı kerim sesli veya görüntülü olarak, hoparlörden duyulduğunda veya monitörde göründüğünde, hoparlör veya monitörün yüksekte olması gerekir. Diz üstü bilgisayarlarda da, hoparlör de bilgisayarın kendisinde olduğu için, Kuran-ı kerim duyulurken veya monitörde görünürken, yukarıda durması gerekir.

Kuran-ı kerim CDlerini de, kutu veya zarf gibi bir muhafaza içinde ise, abdestsiz tutulabilir.

Bilgisayarların hard disklerinde veya taşınabilir belleklerde Kuran-ı Kerim varken, başka şeyler de yüklemek, caizdir. Çünkü, içinde ne olursa olsun, bu cihazların hafızasında, yine 0-1 şeklinde kodlarla ifade edilir.

İçinde Kuran-ı kerim olan CDlere ise, başka bir şey yüklememeli; kullanmayacağımız CDleri de, içindekileri silip de kullanma imkanı yoksa, imha ettikten sonra gömmelidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 520
favori
like
share