Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Erten, pazarda kilosu 3-4 milyona satılan sucuk, salam ve sosis gibi gıdaların insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle ucuz et ürünlerine yönelen vatandaşları uyaran Erten, "Çocuklarınıza bu ucuz etleri yedireceğinize hiç yedirmeyin daha iyi" dedi.

Erten, sağlıksız koşullarda ve denetimsiz olarak üretilen et ürünlerinde et atıklarının yanı sıra sağlığa uygun olmayan kimyasal maddeler de kullanıldığını ifade etti. Üretim ve son kullanma tarihi bulunmayan bu ürünlerin hangi firma tarafından nerede üretildiğinin de belli olmadığını dile getiren Erten, bu ürünlerin ambalajının sonradan yapıştırıldığını, etiketlerdeki bilgilerin de gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Erten, "Pazarlarda satılan 'çok ucuz' salamın içinde bol nişasta, tavuğun derisi ile kemik uçlarındaki et kırpıntısı, kasapta bile kullanılmayan kanlı et kısımları, zar ile bol baharat ve tuz var. Bu ucuz etleri yedirerek çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmaktansa hiç et yedirmeyin daha iyi" dedi. Erten, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak gıda denetimi görevini devraldıktan sonra Türkiye'nin her yerinde denetimleri artırdıklarını ve halkı bilinçlendirdiklerini söyleyerek, denetmenlerin sağlıksız gıdaların satılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 802
favori
like
share
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 14:22
teşekkürler uyardığın için


EMEĞE SAYGI:
puslukurt Tarih: 09.05.2005 14:18
Bilgiler için teşekkürler arkadaşım..
kupa ası Tarih: 09.05.2005 09:51
şu unutulmasın arkadaşlar bir şeyi ucuz diye sunuluyorsa bizlere bilinki bir sahtecilik ve hilekarlık vardır işin içinde,
ömrüm Tarih: 09.05.2005 09:27
Sevgili usta bir iscinin maasi 900 milyon bunun yarisi zaten ev kirasina gidiyor elektrik ,su parasi derken zaten fazla bir sey kalmiyor eline vatandas bunlar mecbur kaliyor yemeye maksat yemege tat katsin diye zaten adam gücü yetse zaten onlara kimse itimar etmez gibime geliyor.
LEVIS-501 Tarih: 07.05.2005 11:56
Bir kac sene evvel TR de pazarda adam ortaya iki tane sandik koymus salam satiyor üzerindeki etikette yarim kilo 1 milyon yaziyordu ve tavugun bile kilosu yanlis hatirlamiyorsam 4 milyon civariydi yani bunun icinde ne tür pislikler doludur ve memleketim insani bunlari ucuz diye alip yiyiyor. Burada suc alandami satandami ´buna izin verendemi diye düsünecek olursak aslinda hepsinde suc var. Zaten devlet bunlara üretim müsadesi vermez birsekilde kacak üretim yapiyorlar hangi birini kontrol edeceksin.


Uzun lafin kisasi is kafada bitiyor biz bu kafayi degistirmedikce adam olamayiz herseyi devletten beklersek daha cok sürteriz AB kapilarinda...
ömrüm Tarih: 07.05.2005 11:41
bizlernen dalaga geciyorlar herhalde bir cogumuz günde sadece bir ekmekle karnimizi doyururken aybasini zor getirirken bunlarin söyledigine bakin . ucuz et almayin egerki millez bulursa tabiki alacak baska caresi yok. Senin asli görevin gerekli denetimleri yapip millete saglikli yiyecek ortami sunmaktir.
K^A^R^D^E^L^E^N^ Tarih: 28.02.2005 20:29
Hatta bazı marketlerde dahi rastladım ben,bırakın pazarı.
2,5 milyona bir kangal sucuk satıyorlar.Aklı olan adam zaten bi bit yeniği olduğunu anlaması gerekir.Etin kilosunun 10 milyonun üzerinde olduğu düşünülürse inanılmaz ucuza satıyorlar
MaRaBoGLu61 Tarih: 28.02.2005 09:43
rtesekkürler uyarilar icin
MaRaBoGLu61 Tarih: 28.02.2005 09:42
resekkürler uyarilar icin