EVLENME
Nikolai Vasilievich GogolÇeviren: Melih Cevdet Anday
Yöneten: Mahir Günşiray
Sahne Tasarımı: Claude Leon
Müzik Yönetmeni: İlteriş Sun
Işık: Yüksel Aymaz
Makyaj: Mira Civelek
Oyuncular: Yavuz Topoyan, Alper Develioğlu, Ece Eroğlu, Hakan Milli, Ayça Damgacı, Evren Yazıcı, Elif Ongan, Ali Özmen, Mahir Günşiray

--------------------------------------------------------------------------------
Tiyatro Oyunevi, Rus edebiyatının önemli yazarı Gogol' ün "Evlenme" oyununu tam 14 günlük bir prova süreci sonunda oynuyor. Bu süre, rejinin, dramaturginin, sahne tasarımının, giysilerin, oyuncuların, ışığın, makyajın kısacası herşeyin hazırlandığı bir zevk koşusu. Bu kez kendimize, uzun uzun düşünmek, çalışmak, uygulamalarda geniş zaman dilimleri içinde bir çok şeyi denemek lüksünü tanımıyoruz. Çok kısa bir zaman içinde karar verebilme ve bunu uygulayabilmeyi deniyoruz. Bir anlamda denebilir ki, bu proje, Gogol' ün "Evlenme" oyununu sahneleme üzerine bir atölye çalışmasıdır.


Oyun, evlenme teması üzerine kurulmuş bir güldürüdür. Tiyatro Oyunevi' nin sahnelemesinde, kız ve erkek tarafı, eşzamanlı bir biçimde aynı mekanda farklı hacimler yaratılarak içiçe oynanmaktadır. Cinselliğin, kadın ve erkeğin pazarlanışının, aşkın-aşksızlığın, bir türlü harekete geçip geçememenin ele alındığı bir oyun olan "Evlenme", kendini olduğundan daha kültürlü, bilgili medeni göstermeye çalışan bir toplumun "travesti" bir konum yaşamasıyla düştüğü absürd, tuhaf, gülünç durumları ortaya koyar.


.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2716
favori
like
share
ergun00 Tarih: 03.01.2009 11:02
güzelmiş ya bu
eyLem_güzeLi Tarih: 12.12.2008 21:23
mükkemmel bir oyun..