Akort Sistemi - Keman Akort Sistemi - Keman Akort - Keman Nasıl Akort Edilir

BATI MÜZİĞİ

Batı müziği ve orkestral klasik müzikte keman tellerinin akort sistemi üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklindedir .. Yeni başlayan kemanistler için akort yapmayı kolaylaştıran akort cihazları mevcuttur.. Tuner denilen bu cihazlarla harflere göre ( G - D - A - E ) akort yapmak oldukça kolaydır. Hassas ayarlar için ince ayar burguları (fix) kullanılabilir.Sol (G) | Re (D) | La (A) | Mi (E)


TÜRK MÜZİĞİ

Türk müziğinde akort sistemi batı müziğinde olduğu gibi , üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklinde olabileceği gibi SOL - RE - LA - RE şeklinde de olabilir. İkinci tür akort sistemi daha çok tercih edilen sistemdir. Ancak adlandırmada farklılık vardır. Teller sol-re-la-mi olarak akort edilir fakat adlandırılırken DO - SOL - RE - LA olarak adlandırılır. Aynı şekilde ikinci tür akort Sistemi de DO - SOL - RE - SOL olarak adlandırılır ve notasyonda bu isimler esas alınır.Do (G) | Sol (D) | Re (A) | Sol (D)


Do (G) | Sol (D) | Re (A) | La (E)Çok Önemli Not:
Türk müziği ile uğraşan ve yeni başlayan arkadaşlar tuner yardımıyla kemanlarını akort etmek için parantez içindeki kırmızı renkli harfleri esas almalıdır. Burada dikkat edilecek husus örneğin ” Do ” sesinin harf karşılığı ” C ” olmasına rağmen keman teli aynı oktavda C yani Do sesine kadar çıkamamakta ve genellikle kopmaktadır. Bu durum diğer teller içinde aynıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 30109
favori
like
share
muratkarabulut Tarih: 11.12.2012 22:08
Arkadaslar daha iyi anlayabilmeniz icin konuyu birde ben yazayim dedim sakince okursaniz eminim faydalanacaksiniz Kolay gelsin sorulariniz olursa yazabilirsiniz yardimci olmaya calisirim.

Kemanın akort'u ister sanat müziği çalınsın,ister batı müziği çalınsın; batı müziğine göre akort edilir. Yani G-D-A-E şeklinde. Fakat biz T.S.Müziği icra ederken; G'yi C , D'yi G , A'yı D ,E'yi A olarak çalıyoruz veya kullanıyoruz. Yani sonuçta kemanımız batı akort sistemine göre yapıldığı için örneğin biz kemanın en alt ince telini boş çaldığımız zaman tsm'ye göre la sesini alıyoruz ama aslında bu ses mi sesidir. Akort SOL RE LA Mİ dir bu değişmez ve dünyanın her yerinde bu böyledir. Türk müziğinde sadece notaların yerleri değişiyor. Türk müziğinde 4 ses geri gidiliyor. Şarkılar genelde 4 sestendir (sol teli fa notası olarak kabul edilir). Cünkü çoğu vokalistin sesi buna yatkındır. Bazıları ise 1 sestendir ( sol teli re notası olarak kabul edilir.) Nota ile ses aynı olursa 5 ses tekniğiyle çalınmış olur. Yerinden çalış (sol teli do notası olarak kabul edilir) daha çok saz eserlerinde kullanılır.
mine kibar Tarih: 10.09.2012 14:15
çok iyi oldu akortla başım dertte idi
A0B9AZaz Tarih: 26.03.2012 20:20
keman nasıl akor yapılacak bana söyleyyin
gözde_deniz Tarih: 20.06.2011 10:35
yaa nasıl akort yaapılıyo anlamdımm yaa
presque vu Tarih: 05.06.2011 19:09
biri bu konuda yardımcı olabilir mi beceremedim de :s
kemancikiz Tarih: 24.03.2011 12:56
selam bende keman çalıyorum sayılır acemiyim kursa gittim ama notayla kolay parçaları çalabılıyorum üzerine pek düşmedim 1 2 senedirde hiç elime almıyorum yenı başlayan arkadaşlar önce yay çalşması sonra parmak alıştırmaları yapın ve kendinize keman öğrenim kitabı alın
bekosu Tarih: 15.03.2011 20:45
bide arkadaşlarr bu kemanıı pek iyi bilmioyrsanız yada acemyiseizz sakın ha sakınn üstlerdekini oynamayann acemi olduğunuz için daha berbat hale getirebilir yada kopabilirr arkadaşımın yüzüne gelmiştiidee benle inatlaştı gerzekk
bekosu Tarih: 15.03.2011 20:37
ben 3 yıldır keman çalıyorumm arkadaşlar bildiğimiz üzere iilk olarak batı müziğindenbaşlatırlaa kolay olsun diyee amaa t6abii ben bennn muhteşem bir yetenğe fiziğe ve sese sahip olduğum için(pop) beni zor olssun die türk sanat müziğinden başlattılarr batı müziğide çalıyorumm yani anlıyıcağınız sizi ezerim akorda gelince onun kursunu alıcammm hadi bysss bebqler
MiSS-FENER Tarih: 09.01.2011 20:10
Ses Dosyası Yok !