"Orta birinci sınıfların din dersleri boş geçiyor hocam girer misin?" diye okul müdürü sordu."Hele o sınıfın müfredatını göreyim,becerebileceğime aklım keserse girerim"dedim,okulun sosyal bilgiler hocasıyım,1980 öncesi.
Derslere başladım.Bir gün bir öğrenci "Hocam,bir kadın otobüse binse,bir koltuğa otursa,sonra ineceği yerde inse,daha sonra o koltuğa bir erkek otursa,o kadın o erkekle zina yapmış olur mu" diye bir soru sormaz mı.
Resmen aptallaştım,ben de çocuğa sormaya başladım.
"Oğlum.senin anan ve bacın var mı?
"Var hocam"
"Peki bunlar otobüse biner ve de koltuklara otururlar mı?"
"Binerler de otururlar da"
"Bu durumda,senin anan va bacın da zina yapmış olmuyor mu?"
Öğrencide tık yok.
Öğrenci yazları Kuran kurslarına gidiyormuş,oradaki hocaları,böyle öğretmiş.Yanlış anlaşılmasın sözlerim.Bu kursları kötülemiyorum.Bu kurslar bu ülkeye lazım.Lazım da,buralara vereceğiniz hocalar adam gibi olmalı,yobaz olmamalı ki,oralardan yetişenler böyle sorular sormasınlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 509
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 20.12.2008 14:36
[COLOR="PaleTurquoise"]bunu sorma amacı kadın erkeğin erkek kadının sesini duyması bile zinadir heleki aynı ortamda bulunmazmış eskiden insanlarımız çocuk olayı anlamaıdndan sormuş yada şöle diyelim zor örnekle açıklamışlar herkez anlayamaz çocuk ta anlamamış
waluable Tarih: 20.12.2008 14:32
medenilere galebe ikna iledir icbar(zorlama) ile değildir
waluable Tarih: 20.12.2008 14:30
KARDEŞİM!! bir öğrenci hele bu zamanın ğrencisi aklına ne gelirse ama ciddi olmak şartıyla sorsun ki öğrensin öenmli olan onun ne sorduğu değil bizim nasıl cvapladığımız ya da sorduğu soruyu bilip bilmediğimizdir eğer bilmiyorsak öğreniriz biliyorsak onu ikna ederiz.

t
Bu zamanda biz medeni olduğumuza göre insanları ilimle susturmalı, ilimle ikna etmeliyiz
emani Tarih: 15.12.2008 08:11
Diyanetin eğitim merkezlerinin bir sonucudur bunlar. Memlekette İlahiyat Fakülteleri var ama bburadan mezunda olsanız müftü ve vaiz olabilmak için ya da Kur'an Kurslarında Hafız yetiştirebilmek için buralardan mezun olmak zorundasınız. Oradan mezun olanlarda malum. Diyanetin eğitim kurumları bir ilahiyat alternatifi gibi ve de ilahiyatlar yetersiz görülüyor. Kendileri bu işe el atıyor ve böylesi ilginç insan tipleri orataya çıkıyor. Bu işlerin düzelmesi için öncelikle müftü olacak insanların en azından doktora yapmış olması gerekir ki dinin hassasiyetlerini, Psikolojik ve sosyal boyutunu bilen sorun oluşturan değil sorun çözen bir nitelik kazansınlar. Bu sayede bahsettiğiniz tarz daki şahıslar olmaz ve dini karalamak isteyenlere de fırsat verilmez.
LEVIS-501 Tarih: 15.12.2008 08:09
Ben bu sorunun sadece o öğrencinin hayal gücünden türediğini sanıyorum. Böyle bir soruyu sormayı kurgulayan bir çoçuk elbette sıkıştığında suçu başkalarına ataçak manevra kabiliyetine de sahiptir.