Göl Göl Resimleri Çevre Kirliliği Baraj Göl Su Kaynakları Küresel Isınma


Su kıtlığı ve küresel ısınma bizi suyu farklı yöntemlerle korumaya itiyor. Baraj, göl gibi su kaynaklarının her geçen yıl artan global ısınmayla kullanılmadan buharlaşmasını izliyoruz. Peki suyun buharlaşmasını nasıl önleyebiliriz? Uzun süredir su mühendislerinin aradığı bu soruya zannedersem bir cevap bulunmuş.

İnternette gezerken Boston adlı sitede ilginç su resimleri adı altında resimlere rastladım. İlk iki resim benim hemen dikkatimi çekti. 9 Haziran 2008'de Los Angeles'da bulunan Ivanhoe rezervuarına siyah renkli toplar bırakılıyor.İlk salımda 400.000 plastik top kullanılmış. Toplamda ise 40 dönümlük baraj gölü yüzeyine 3 milyon top bırakılacak. Herbir top 0,4 dolar tutuyor, toplar polietilenden üretiliyor ve kaplaması karbon esaslı. Amaç ise su yüzeyinin güneşle olan temasını kesip gölde bulunan klor ve bromürün güneş ışığıyla aktifleşerek kanserojen etkiye sahip bromat maddesinin oluşmasını engellemek.

Los Angeles için hayati öneme sahip Ivanhoe rezervuarı. Burada oluşabilecek en ufak kirlenme bütün şehri etkileyebilir. İşlenmiş sularda bile olabilen bromat maddesi belli bir değerden sonra insan sağlığı için oldukça tehlikeli. Türkiye'de 2007 yılında alınan kararla AB standartları çerçevesinde suyun içindeki bromat oranı 10 mikrogramı geçemeyecek.Benim öngörüm ise bu teknolojinin barajlarda su buharlaşmasını önlemeye yönelik kullanılabileceği. %100 buharlaşmayı önleyemeyiz ama bütün barajlarda kullanılacak bu yöntemle %10 tasarruf sağlasak bile büyük bir şehrin yıllık su ihtiyacını karşılayabiliriz. Tabi yukarıdaki anlatıldığı gibi sudaki kanserojen maddelerin güneşle aktif hale gelmesini de önlemesi artı bir değer katıyor bu yeni teknolojiye.
Sonuç olarak sistem çok yeni ve geliştirilmesi gereken bir teknoloji. Fakat zamanla özellikle nano teknolojide yaşanacak gelişmelerle su tutan havzaların siyah bir katmanla kaplandığını görürsek şaşırmayalım.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 632
favori
like
share
cobra_R Tarih: 01.01.2009 16:52
gercektende vay be
anlasilamayan Tarih: 01.01.2009 16:50
vay Be