Asfalttan Elektrik Enerjisi
Kulağa garip gelen ama garip olduğu kadar da oldukça gerçekçi bir enerji kaynağı "asfalt". Sıcak yaz aylarında özellikle akşam güneş battıktan sonra eğer çıplak ayakla asfalt yol üzerinde yürürseniz, asfaltın ne kadar verimli bir ısı tutucu olduğunu kavrayabilirsiniz.

Amerika'da bulunan Worcester Polytechnic Institute'de çalışan bilim adamları, asfaltın ısı tutma özelliğinden faydalanmak için asfaltın birkaç santimetre altına ısı eşanjörleri döşeyerek elektrik ve sıcak su elde etmişler. Özellikle birkaç santimetre diyorum çünkü asfalttaki maksimum ısı bu alanda oluşuyor. Deneyler sırasında asfalt içinde kullanılan agrega cinsinin quarzit olması durumunda iletkenliğin oldukça arttığı da bulunmuş. Ayrıca asfalt yüzey üzerine sürülecek özel bir boya sayesinde yansıma da minimuma indirilmiş. Asfalt yollar ve park alanları bu özellikleri ile "solar termal enerji" için oldukça ucuz bir enerji kaynağı olabilir.

Asfaltın bir diğer dikkat çeken özelliği ise güneş battıktan sonra bile uzun süre içindeki ısıyı aynen muhafaza edebilmesi ki bu özelliği ile şu anda kullanılan güneş enerjisi elektrik hücrelerinden kat kat daha fazla enerji üretilmesi anlamına geliyor.

Şu anda bu enerjinin nasıl verimli bir halde yaşam alanlarına taşınabileceği hesaplanıyor. Bunlardan biri asfalt yolların altına bakır boruların döşenmesi ve bu sayede sıcak suyun yaşam alanlarınının ısıtılmasında yada elektrik üreten bir termoelektrik santralinde kullanılması. Bir yeşil proje daha...

Kaynak :

[url]www.inhabitat.com[/url]

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 449
favori
like
share
NonameTR Tarih: 16.12.2008 23:36
Desenize her kazılan yerden su fışkıracak..

Güzel