Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda görevli öğretim üyeleri Doç. Dr. Melikşah Ertem, Yrd. Doç. Dr. Günay Saka ve Yrd. Doç. Dr. Ali Ceylan tarafından erken evlilik, evlenme şekilleri, doğurganlık, doğum öncesi ve sonrası bakım ile aile planlaması hakkında erken yaşta evlenen 100 kadın üzerinde araştırma yapıldı.

Araştırmada, kadınların 19-20 yaş altında yaptıkları evliliklerin “adölesan” (erken yaşta yapılan evlilikler) evlilik olduğu, erken yaştaki evliliklerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde önemli sağlık sorunu olduğu kaydedilerek, erken yaşta evlenenlerin vücutlarının henüz gebeliğe hazır olmadan, hatta bazen hiç adet görmeden hamile kaldıkları vurgulandı.

Riskli gebelikler artıyor
Küçük yaşta geçirilen gebelik, düşük ve doğumların kadınların sağlığını büyük ölçüde risk altına soktuğu, bu durumdaki annelerin ölüm riskini 3 kat arttığı dile getirilen araştırmada, erken yaştaki gebeliklerin bebek ölümlerinin artmasına da neden olduğu dile getirildi.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 87’sinin okuma yazma bilmediği, yüzde 49′unun akraba evliliği yaptığı ve yüzde 58′inin de geniş ailede yaşadığı belirtilirken, evlenen kadınları yüzde 11′inin 18 yaşına kadar 3 gebelik geçirdiği tespit edildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2419
favori
like
share
dilsiz_yuregim Tarih: 01.02.2009 18:15
erken yasta kizlari evlendiren aileler'de su düsünce de var kiz kendini aileye daha erken adapte eder onun icin daha iyi olur zorluk cekmez gibisinden. akraba evliligi istemeleriyse anne ve baba kizin evine gittigin de rahat etmeleri icin akraba evliligini tercih ediyolar. bazilarin da sunu duydum "elin kahrini cekeceyne kendi adaminin kahrini ceksin daha iyi"
sonucta oyle de cekecek boyle'de :d
M.Kutsi Çil Tarih: 26.12.2008 20:34
Eskiler,erkeği de kızı da erken yaşta evlendirmek isterlerdi,gözleri açılmasın diye babalar,bilhassa kız çocuklarını ilk isteyene vermek isterlerdi.
MeLaNkOLiK Tarih: 16.12.2008 20:37
gelenek öyle degiştiremeyiz ki alışmışlar onlar kızları erken yaşta evlendirmeye.yazık ediyorlar farkında degilller