Yapımı

Gemi modelleri ve dioramalar için su modeli yapmanın bir çok yolu olmakla birlikte belki de en basiti Akrilik Jel Medium kullanımıdır. Suda çözülebilen bu jel mayonez kıvamındadır ve kuruduktan sonra parlak şeffaf bir görünüm alır.
Bu uygulamada ihtiyaç duyacağınız diğer malzemeler bir su kasesi, k,rdan, hanımların göz makyajında kullandıkları küçük saplı süngerler ve denize şekil vermeye yardımcı bir alet ( burada kutikul denen ve manikür-pedikür için kullanılan tırnak diplerini temizlemeye yarayan bir alet kullanılmıştır).

Başlangıç:Modeli oturtacağınız kaideyi belirleyin. Bu kaide modelden 3-5 cm daha uzun ve geniş olsun. Kaide için ahşap zeminler kullanabilirsiniz. Kaideyi pinotex türü ahşap koruyucuyla kaplayın ve kurumasını bekleyin. Renk olarak ise modelin rengiyle kontrast oluşturacak bir renk kullanın. Örneğin model açık gri bir renkte ise pinotex rengini koyu seçebilirsiniz. İp germe (rigging) ve fotoeç parçaları yerlerine yapıştırmadan önce modeli kaideye yerleştirin. Bir kurşun kalemle geminin etrafını kaideye çizin (Resim 1).

Akrilik jeli kaideye dökün ve bunu plastik bir ıspatula yardımıyla kaideye yayın. Ancak katman 1,5-2 mm kalınlığında olsun. Yaydığınız jel aynı zamanda yapıştırıcı vazifesi de göreceğinden ayrıca modeli kaideye sabitlemenize gerek yok. Modeli jele hafifçe bastırın.

Şekillendirme:Ölçek dışı görünümü önlemek için medyum jel kurumadan yumuşatılmış olmalı. Kutikulu suya batırın, yan çevirip jel üzerine yumuşak darbelerle şekil verin (Resim 2). Su, jelin kullandığınız alete yapışıp kalmasını önler ama çok fazla su da hava kabarcıklarına sebep olur. Jelin kıvamını mümkün olduğunca tutkal ayarında tutun. Jeli, kullandığınız aletten arada bir silin. Su, jelin kuruma süresini uzatacağından jel hemen kuruyacak diye de endişe etmeyin.

Dalgalar:

Nasıl figürler dioramalara bir hareketlilik kazandırıyorsa dalgalar da gemi modellerine böyle bir etki sağlar. Dalgaların oluşturduğu açı, geminin hızı açısından bir fikir verir; daha keskin ve dar açılı dalgalar geminin hızının daha yüksek olduğunu gösterir.Modelini yaptığınız geminin referans fotoğraflarını iyi inceleyin. Bazı gemiler üç tip dalga üretir: Biri pruvadan, biri eğer gemide varsa zırh kuşaklarından ve diğeri de pervane dönüşleri sonucunda ortaya çıkan köpükler. Eğer elinizde yapacağınız dalganın açılarını gösteren referanslar yoksa, o zaman kural olarak her biri merkez hattından yaklaşık 30 derecelik açılar oluşturun.
Jel kurudukça aşamalı olarak sertleşir. Jel, dalgalara form verecek kıvama geldiğinde, kürdanla itip çektiğinizde dalga uçları ve tepeleri oluşacaktır (Resim 3).Jeli pruvaya 30 derecelik bir açı oluşturacak biçimde şekillendirin. Geminin hareket yönüne doğru pruvada oluşan tepecikleri dalgalandırmaya çalışın (Resim 4). Gemiden uzaklaştıkça dalga yüksekliğini yavaş yavaş düşürün. Bu işlemi gövdeden çıkan dalgalar için de tekrarlayın ama pruvada oluşan kabartıları yapmayın.Geminin kıç tarafında jeli kürdanla hafifçe kabartın (Resim 5). Yalnız burada dikkat edilecek husus şudur; burada kabarık yüzey değil de boya kıç dalgasının yapımında anahtar olacaktır. Jelin tamamen kurumasını bekleyin. Eğer sonuç sizi tatmin etmediyse yüzeye bir kat daha jel sürün.

Boyama:Suyun boyanmasında kullanılacak en iyi boya akrilik boyalardır. En iyi renkler ise Midnight Blue ve Navy Blue. Jeli bu renklerden biriyle kaplayın ama gemiye bulaştırmayın (Resim 6).Boya kuruduktan sonra yüzeye birkaç kat şeffaf parlak vernik sürün. Verniği de gemiye bulaştırmamaya özen gösterin (Resim 7).Son işlem dalgalardaki köpüklerin boyanması. Köpükler için de mümkünse tüp şeklinde olan akrilik bir beyaz renk kullanın. Çünkü bunun kıvamı, yüzeyde istenmeyen boya akmalarını önler. İnce bir fırça yardımıyla gövdenin suya temas ettiği yerleri beyaza boyayın (Resim 8). Pruva ve gövde dalgalarını kuru fırçalama yöntemiyle yapın.Kıç bölümündeki köpükleri oluşturmak için göz süngerini beyaz boyaya batırıp süngerin üzerindeki boyanın fazlasını tüysüz bir kumaş parçası üzerinde alın. Süngeri kıç dalgalarını çak hafif bastırın, hatta dokundurun (Resim 9). İstediğniz sonucu elde edene kadar bu işlemi tekrar edin.

Süngeri pruva ve gövde dalgalarının arkasına da dokundurun. Ancak modelden uzaklaştıkça beyaz köpüklerin etkisini azaltın.


Artık modelinizin ip germe ve eskitme işlemlerini bitirebilirsiniz.Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 816
favori
like
share
COCO Tarih: 17.12.2008 12:46
Tesekkürler.