Neyin Bakımı; Neyimizi ayda bir kez düzenli olarak yağlamalıyız. Ney, organik bir yapıya sahip olduğu için tüm ağaç enstrumanlarda olduğu gibi sıcak ortamlardan etkilenen bir enstrumandır. O nedenle aşırı sıcak yerlerde, soba yanında ,kalorifer civarında ya da dışarıda sürekli güneş gören yerlerde bulundurulması sakıncalıdır.Neyimizin eğilmesine,kurumasına hatta çatlamasına neden olur.

Ney,genellikle yazın ya da sıcak ortamlarda akort olarak dikleşme eğilimi gösteren bir sazdır.Örneğin:Neyimizin normal akordu 440 Hz frekansındadır,fakat sıcak ortamlarda bu durum ısının etkisiyle 442-443-444 ya da daha dik bir frekans olabiliyor.Yani akordumuz dikleşiyor.Bu yüzden ben ısrarla Neyimizi evimizde de dışarıda da kutumuzda korumalıyız diye belirtiyorum.Neyimizi,evde kutuda barındırırsak zaten ayda bir kez yağladığımız için küflenme durumu olmaz ya da eğilme büzülme gibi sorunlarla karşılaşmayız.Sitelerde belirtildiği gibi duvarlara çiviler çakıp sazımızı oralarda barındırmak son derece komik ve gereksiz.

Neyimizi ayda bir kez düzenli olarak yağlamalıyız çünkü,kuru kamışdan fazla fosurtu çıkar. Kamıştaki kuruluk ,neyi üflediğimizde rezoransı (ardarda gelen titreşim hareketlerinin birbirini etkilemesi) yavaşlatır ve sesin seviyesini azaltır. Yani daha az ses çıkartırız ve bu sizi olumsuz etkiler,moralinizi bozar,niye ses çıkartamıyorum diye düşünebilirsiniz.

Ney'in diğer bir sorunu ise eğilmesidir. Bu konudaki en doğru yöntem neylerin özel bir çanta içinde korunmasıdır. Son zamanlarda yapılan mukavva ney çantaları (ki bunlar genelde ney alanlara ücretsiz veriliyor) öneririm.Eğer Ney çantamız yoksa geniş bir vazo içinde bile barındırabiliriz.Masa üstünde başparesiz olarak ya da evin bir köşesinde barındırmaya gerek yok.

Neyin Yağlanması; Neyin yağlanması ile ilgili de sitelerde ve forumlarda pek çok farklı bilgiler bulunmakta.Hiç bir site ya da kitap ya da forumlar tüfek harbisini önermiyor tabi ben hariç. Öncelikle şunu belirtelim ki yağlama işlemi için şu alternatifler kullanılmakta:

- Neyin yağla dolu bir tankta yağlanması Şahsen benim evimde bir tank bulunduracak yerim yok.

- Perdeleri kağıt bantla kapatıp,pipetle kola içiyomuş gibi içinize çekip, yağın ağzınıza geldiğinde bırakılması. Yağ içmek istemiyorum arkadaşlar.

- PVC boru ile,borunun altını kör tapayla kapatıp PVC yapıştırıcısıyla iyice yapıştırıp yağla doldurduktan sonra neyimizi içine daldırıp yağlama. Bu metodu içlerinde iyi olanı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1912
favori
like
share