Bismillahirrahmanirrahim,

“Hani, rabbin meleklere, ben yeryüzünde bir halife yaratacağım dedi. Onlar, Bizler hamdinle sana tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara, sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim dedi.” (Bakara Sûresi, 30)

Hz.Adem (a.s ) yaratılma safhası ve sonrasında Hz.Adem ve Havva validemizin cennete yerleştirilmesi daha sonrasında cennetten çıkarılıp yeryüzünde bir yaşamın başlaması.

Peki neden önce cennete yerleştirildik hep cennette kalamazmıydık ?

1-Bakara suresi 30 da insanoğlu zaten yeryüzüne yerleştirilicek peki kimle beraber azılı düşmanımız olan şeytan ile beraber.Peki şeytanın düşmanlığı ne safhada bunu Hz.Adem a.s ve Havva validemiz bunu biliyormu hayır bilse bile insan fıtratı gereği bir şeyi anlatsan bile kafi gelmiyor ama olayı yaşarsa daha iyi idrak ediyor o halde Hz.Ademin ve Havva validemizin şeytanı daha iyi tanıması için onlara cennetten yeryüzüne kadar geçen zamanda hadiseler yaşatılmış ve şeytanın nasıl bir düşman olduğu idrak edilmesi sağlanmıştır.

2-Cenab-Hak Hz.Adem ve Havva validemizin bir günah işlemesi karşılığında onları bağışlayarak ne kadar bağışlayan ve esirgeyen olduğunu daha anlamalarını sağlamıştır.Bu vesile ile bir günah işlesek bile Cenab-Hak bizi bağışlarmı diye düşünmemeli aksine bir an önce samimiyetle tövbe etmelidir.Zira bir kulun günah yükü yerden arşa kadar olsa bile Cenab-Hakk-ın rahmetinden üstün değildir aksine o çok bağışlayan ve esirgeyendir.

Tabi bunun hikmet ve sebebleri çoktur şimdilik bu kadar Doğrusunu bilen Allah'a hamd olsun.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 375
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 23.12.2008 20:15
Cennette kalsaydık,cennete girmeye uğraşmayacaktık,boş verin üzülmeyin kalmadık diye,hiç olmazsa dünyayı tanıdık.
by_KaRizMa Tarih: 17.12.2008 20:36
Allah razı olsun su-perısı
refik Tarih: 17.12.2008 16:47
Allah razı olsun su-perısı
Asiyan Tarih: 16.12.2008 21:46
Rabbim merhametiyle kuşatsın teşekkürler su perisi
KaRaKıZ Tarih: 16.12.2008 20:11
Allah razı olsun ablacım umarım mekanımız cennet olur