Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler.
En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur.

Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır.
Şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekerseniz, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır.
Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içersinde tekrar oluşması biraz zaman alır.
Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gaz miktarının bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hala anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabı da henüz yoktur. Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.
Evet geldik en çok merak edilen soruya! Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bu konuda elde çok az bilimsel çalışma sonucu vardır. Bir görüşe göre parmak çıtlatmanın eklem yerlerimizdeki sıvıya bir tesiri yoktur. Diğer bir görüşe göre ise sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 886
favori
like
share
burak_narin_56 Tarih: 25.02.2009 15:19
şaşırdım walla
Lady_54 Tarih: 25.02.2009 13:47
sesin kemiklerden gelmedigini biliyordum ama bukadar bilgili degildim... ama yinede cok severim kemiklerimi citlatmayi
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 04.02.2009 19:40
ya naSiL yapiyonuz
benim parmakLarim hep aCiyo
yapamiyorum..

Biara herkez yapiyorDu aCip ho$uma giDiyorDu
arkaDa$im tuttu parmagimi bi CitLatti agLaDim ya
Cok aCiDi
ama o kenDi parmaginin her Santimini Cat Cut CitLatiyor
iCten Di$a Di$tan iCe
hiC affetmez
denizcan Tarih: 04.02.2009 18:50
aydinlatman güzel ama bende cok yapiyorum ve hatta boynumu dahi citlatiyorum sonra rahatliyorum zararinin farkinda oldugumhalde:79:
ADALI Tarih: 04.02.2009 16:53
Emeğine sağlık pedaliza kardeşim.Biliyorsun değilmi Trabzon yöresinde pedaliza kelebeğe derler.
KaRaKıZ Tarih: 04.02.2009 11:32
ya şeytan tesbhi diorlar eLLerimizi açtımızda şeytan kapatmamız için yapıyormuş:20:
NaZ Tarih: 02.02.2009 09:32
Bende mlsf çok yapiyorum
dilsiz_yuregim Tarih: 02.02.2009 08:51
aha da citlattim okumasaydim aklima gelmez di bile
simdi bu ses kücük bir gaz'dan mi cikiyo hayret. Allah'im sen büyüksün vardir bunda da bir hikmet diyip gecelim en iyisi:72:
cobra_R Tarih: 16.01.2009 16:48
aynen 10 patmağımda cıtlıyo yaa...