PHPMYADMIN 'i CALISTIRMA VE TANIMA

Phpmyadmin 'i calistirmak icin tek yapılması, [url]http://www.apache.org[/url] ve [url]http://www.mysql.com[/url] 'dan bu iki programı çekip makinanıza kurmaktır. Bunları teker teker kurmak zor olabilir onun icin apache2triad, phptriad veya easyphp kurarak hepsini toplu halde ve ayarli bir sekilde kurabilirsiniz. Neyse kurma islemi bittikten sonra Apache Web sunucusunu calıstırıp Web Tarayıcısına [url]http://localhost/phpmyadmin[/url] adresini yazmaktır. Phpmyadmin güclü bir SQL sorgulayıcısı olarak calısabildigi gibi veritabanı yönetimi ve bakım islerinde 'de kullanılabilir. PMA 'nın karsılama ekranında sol tarafta sistemde tanımlı olan veritabanlarının listesi ortada 'da mysql hafızasındaki aktif islemleri ve o anda yerine getirilen görevler yer alır. Sol menüde yer alan veritaban işlemleri yeni kurulan bir mysql kurulumu için sadece test ve mysql olarak görülecektir. Sol taraftan bu veritaban isimlerine tıklanarak veritabanı içinde yer alan tablolar ekranına ulaşılır aynı zamanda sol tarafta da veritabanının altındaki tabloların isimleri belirecektir. Ortadaki pencerede yer alan metin alanına SQL cümlecikleri yazılarak veritabanından PMA aracılıgı ile sorgu gönderilecek cevaplarını aynı şekilde PMA dan tarayıcı vasıtası ile görmekte mümkündür. Sol menüdeki tablo isimlerine tıklanarak tabloların içinde yer alan alanlar hakkında ayrıntılı bilgiye erişilebilir.

PMA 'da VERİTABANI OLUŞTURMA

Pma 'nın Web tarayıcısındaki arayüzünden tüm veritabanı işlemini yapabilmek mümkündür. Veritabanı hiyerarşisinde en üstteki veritabanının altında sırasıyla tablo ve alanlar bulunur. Pma 'da veritabanı oluşturmak için, Pma 'nın ana ekranında Create new database satırına bir veritabanı ismini yazmak yeterlidir. İsim olarak, harfle (rakamla değil) başlayan bir kelimenin kullanılması gereklidir. Örneğin isim olarak baslangicdb adı verilerek sistemde ilk veritabanı oluşturulur. Oluşturulan veritabanı, Pma 'da sol menüdeki yerini alır. MYSQL sisteme yeni kurulduysa, sol menüde yeni oluşturulan veritabanından sonra mysql ve baslangicdb veritabanları listelenir.

PHPMYADMIN 'de TABLO OLUŞTURMA

Yeni oluşturulan bir veritabanı altında hiçbir tablo bulunmaz. Veritabanı oluşturduktan sonra, baslangicdb veritabanı altında depolanacak bilgileri barındıracak tabloları oluşturmaya sıra gelir. Tablo oluşturmada bilinmesi gereken en önemli nokta, depolanacak ve depolama alanının yanlış kullanılmamasına yol açabilir.

Pma arayüzünde tablo oluşturabilmek için tek yapılması gereken, sol menüden veritabanı ismi olarak baslangicdb 'nin seçilmesiyle, sağ menüde yer alan Create new table on database baslangic yazan bölüme tablo isminin ve altında yer alan Fields satırına da tabloda barınacak alan saysının girilmesi yeterli olacaktır

Veritabanı içinde daha sonra kullanacağınız bir tabloyu oluşturarak deneme yapabiliriz Deneme amacıyla şunlar yapılabilir: Web sayfasındaki bir formdan gelen ad, soyad, e-posta ve cinsiyet bilgilerini depolayacağımız kullanicilar adında bir tabloyu oluşturmak için Pma 'da tablo adına kullanicilar ve alan sayısı satırına da 5 rakamı girilerek ilk tablonun oluşturulmasına başlanır.

Ekrana gelen sayfada, kullanicilar adında yaratılacak tablonun içinde yer alacak 5 adtes alanın barındıracağı bilgi özellikleri belirtilecek. Oluşturacagımız 5 adte alanın barındıracağı bilgi özellikleri belirtilecek. Oluşturacağımız kullanicilar tablosunda ad, soyad, e-posta ve cinsiyet gibi dört farklı bilgiyi depolayacağımız, halde alan saysını 5 olarak belirtmiştik. Bunun amacı, daha sonra bilgilere ulaşımın kolay olması için her ad ve soyada bir sıra numarası vermektir. Ekranda ilk bilgi alanının kullaniciid satırına yazılarak ilk alanın adı verilir. kullaniciid alanının sadece bir kullanıcıya ait bir sayı tutması için INT adında sayı depolamakta kullanılan tür seçilir. Extra menüsünden auto_increment özelliği seçilerek, veritabanına eklenene her satırın ototmatik olarak kendi kullaniciid değerini oluşturması sağlanır. Primary menüsünden de kullaniciid alanının tablonun anahtar alanlarından olduğu seçilmiş olur.

Daha sonra Web 'den ad bilgilerinin depolanacağı alan için, alan ismine ad yazılarak tipi Varchar olarak seçilir. Aynı satırda Length/Set bölümüne ad bilgisinin alabileceği en fazla harf değeri olarak !& girilir. Benzer şekilde, soyad alanı için alan ismi soyad ve türü de Varchar olarak seçilerek değeri 16 olarak girilir. E-posta adreslerinin depolanacağı alan için depolanacak harf miktarı artılarak alan adına e-posta, türe Varchar ve Length/Set bölümüne de 50 girilir. Bir e-posta adresinin daha fazla harf barındırması durumunda ilk 50 harfi depolanacaktır.

Tabloda cinsiyet bilgisinin depolanacagı alanda, özel bir alan türü seçilir. İstenirse bu alan ad, soyad ve e-posta bilgilerinde olduğu gibi Varchar olarak da tercih edilebilir, ancak performans ve depolama özellikleri açısından Enum türü cinsiyet özelliklerinde daha kullanışlıdır. Cinsiyet bilgisinin depolanacağı alanın hazırlanması için alan adında cinsiyet, tür satırında Enum seçilerek Lenght/Set bölümüne 'e','k' yazılır. Tek tırnakla belirtilen e ve k harflari, erkek ve kadın cinsiyetlerini temsil etmektedir.

Tabloyu oluşturmak için Save tuşuna basıldığında, ekrana kullanicilar tablosu oluşturulduğunda belirtilen bir mesaj ve aynı tabloyu oluşturmak için gereken SQL komutları gelir. Aynı tablo daha sonra isternirse şu komutlar kullanılarak tekrar oluşturulabilir:

[code]CREATE TABLE kullanicilar
(
kullaniciid INT not null AUTO_INCREMENT,
ad VARCHAR (16) not null,
soyad VARCHAR (16) not null,
eposta VARCHAR (50) not null,
cinsiyet ENUM ('e','k') not null,
PRIMARY KEY (kullaniciid)
)
[/code]

PMA 'da TABLOLARDAKİ BİLGİLERE GÖZ ATMAK VE DEĞİŞTİRMEK

Veritabanlarına Pma 'yla ya da PHP aracılığıyla girilen bilgilere göz atmak için yapılması gereken, sol menüden veritabanı ismini seçtikten sonra, tablo isminin yanında yer alan Browse bağına tıklamaktır. Daha önce deneme bilgileri girilen kullanicilar tablosunda depolanmış bilgilere göz atmak istendiğinde, Browse bağına tıklanarak tüm girilen bilgiler ekrana dökülebilir. Her satırda girilen bir kayıt bulunmaktadır. Bu kayıtlara aynı satırda yer alan Edit ve Delete bağları, sırayla o kayda ait bilgilerin değiştirilmesinde ve silinmesinde kullanılır. Kaydı tablodan silmek için Delete bağına tıklamak yeterlidir. Bir kayda ait bilgilerin değiştirilmesi için Edit bağına tıklanır.

PMA 'da TABLOLARDAKİ BAZI BİLGİLERİ SEÇMEK

Tabloda onlarca alan varsa, alanların hepsine birlikte göz atmak bazen zor olabilir. Belli bir koşulu sağlayan bazı alanların Pma 'da lislenmesi için Select özelliği vardır. Sol taraftaki menüden veritabanı ismi seçildikten sonra, her tablo adının yanında yer alan Select bağı kullanıcılara bazı alanları seçme ve bleli bir kritere göre listeleme becerisi sağlar. Select bağına tıklandıgında, en üstte yer alan bilgi kutucugunda tabloya ait alan adları vardır. Bu adlardan hepsi ya da bazıları Control tuşuna basılı tutup tıklayarak seçilir. Daha sonra sayfada altta yer alan alan adı ve Value satırlarına istenilen kriter giriler. Örneğin daha önce oluşturulan kullanicilar tablosunda cinsiyeti kadın yani k olan kayıtları seçmek için, cinsiyet satırına k harfi yazılır. Ekranda Go tuşuna tıklanarak, seçilen alan adlarıyla belirtilen kriterdeki kayıtların listelenmesi yapılır.
Bazı durumlarda sadece belirli bir heceyi içeren kayıtların aranması gerekebilir. Örneğin soyadında öz geçen kullanıcıları aramak gerekebilir.
Bu durumda tıpkı işletim sisteminde dosya aramalarında * joker karakterinin kullanılması gibi, % işareti kullanılır. Hece olarak öz'le başlayan kayıtlar için öz%, içinde öz geçen tüm kayıtlar için %öz%, sonunda öz olan kayıtlar için de %öz kalıbı soyadı alanına yazılır. %öz% kalıbı öz% ve %öz kalıplarının ikisinide kapsamaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2062
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 07.02.2009 13:54
[COLOR="#c0ccf4"]PHP ASP HTML BöLümünden Buraya aLındı...
ateş_seyircisi Tarih: 07.02.2009 12:16
emeğine sağlk güzel bi paylaşım