Ebû Saîd Mîhenî’nin büyüklüğünü inkâr edenlerden biri, Ebû Saîd’in; “Âlemde hiç kimse helâl lokma bulamayıp haram yese, biz haram yemeyiz.” sözünü duymuştu. Kendisini imtihân etmek istedi.
Helâl para ile bir oğlak satın aldı. Haram para ile de, birincisine çok benzeyen başka bir oğlak aldı. Bunları kızarttırıp, hizmetçisi ile Ebû Saîd’e gönderdi. Kendisi de önden gidip, onların bulunduğu yerde oturdu. Hizmetçi kızarmış oğlakları getirirken karşısına iki sarhoş çıkıp, haram para ile alınan oğlağın bulunduğu tepsiyi alıp yediler. Hizmetçi, elinde kalan ve helâl lokma ile alınmış olan oğlağı, Ebû Saîd’in önüne koydu. Oğlakları gönderen kimse durumu öğrenip anlayınca, sarhoşlara çok kızdı. Fakat bu hâlini açıktan belli etmedi. Sonra Ebû Saîd dönerek;
“Kendini boşuna üzme! Haram olan köpeklere gider, helâl olan da helâl yiyenlere gelir.” buyurdu. O kimse çok mahcûb olup hâline tövbe etti ve bu hâdiseden sonra bir daha aleyhinde bulunmadı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 517
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 24.12.2008 10:29
Devir değişti arkadaşlar,helal haram birbirine karıştı."Helal haram ver Allahım,senin kulun yer Allahım" devri başladı,devam ediyor.Allah hepimizi,haramdan sakınan kullarından eylesin.
KaRaKıZ Tarih: 19.12.2008 07:53
ALLah ım umarım hep helal kazanç nasip eder saol ablam
Asiyan Tarih: 19.12.2008 07:39
çok güzeldi teşekkürler karakız haramın binası olmazmış