SPİRAL ÖRGÜ KOLYE VE KÜPE

Malzemeler:
Kum boncuk
Boru boncuk
0.20 mm misina
Papağan
Halka
Küpe kancası

Yapılışı:KOLYE

1- misinanın ucunu düğümledikten sonra bir kum, bir boru olmak üzere 3 takım boncuk diziyoruz.2- Sadece ilk taktığımız kum boncuktan misinanın gidiş yönüne göre tekrar misinayı geçiriyoruz3- Misinaya 1 kum, 1 boru boncuk takıp, bir sonraki kum bocuktan misina yönünde tekrar misinayı geçiriyoruz4- 3. işlemi kolyemiz istenilen boya gelene kadar devam ediyoruz5- Misinayı koparmadan boru boncuk yerine 2 şer kum boncuk takarak bir sıra döndükten sonra kum boncuklardan tuğla örgüsü yaparak ve sonunda azaltıp ucunu yuvarlatarak kapama yapıyoruz.

6-Kapamanın ucuna da 3 boncuk dizip, papağanı misinaya takıp tekrar 3 boncuk dizerek halka oluşturuyoruz. Misinayı boncukların içinden tekrar geçirip sağlamlaştırıyor ve sıkıca bağlayarak ucunu gizliyoruz.

7- başlangıç ucuna tekrar misinamızı bağlayıp 5. maddede yaptığımız işlemleri papağan takmadan yapıyoruz.

KÜPE
(KÜPEYİ ÖRDÜĞÜMÜZ ŞEKİLDE İKİLİ KOLYE DE YAPABİLİRİZ)1- misinanın ucunu düğümledikten sonra bir kum, bir boru olmak üzere 2 takım boncuk diziyoruz2- Sadece ilk taktığımız kum boncuktan misinanın gidiş yönüne göre tekrar misinayı geçiriyoruz3- Misinaya 1 kum, 1 boru boncuk takıp, bir sonraki kum bocuktan misina yönünde tekrar misinayı geçiriyoruz.

4- 3. işlemi küpemiz istenilen boya gelene kadar devam ediyoruz.

5- Yuvarlak küpenin iki ucunu birleştirip, 1-2 sıra kolyedeki kapama gibi örüyor, iki boru boncuk geçirerek halka yerine üçgen bir parça yapıyoruz.MALZEMELER

Kırmızı makrome ip,5 adet beyaz mineli hint boncuğu.
10 adet metal,delikli ara aparat.
4 adet çiçek desenli boru hint boncuğu
4 adet metal sallantı
1 adet metal iri tuğra
zincir
halka
kapama,klips,çivi1) 3 adet makrome ipi kesiyoruz.Bu iplerden 2 tanesini boyun ölçümüze göre, 1 tanesini de boyun ölçümüzün 3 katı daha fazla uzunluğunda kesiyoruz. Bu 3 ipi düğümleyip sabitliyoruz.

2)Yapacağımız işlem en basit makrome düğümü olacak.Resimde görüldüğü
şekilde uzun ipi,diğer iki ipin altından geçirip bir kez düğümlüyoruz.3)10 adet düğüm attıktan sonra boru boncuğumuzu kısa olan iki ipe geçiriyoruz ve düğüm atmaya devam ediyoruz.2 düğüm attıktan sonra ara aparatı yine kısa iplere geçirip 2 düğüm daha atıyoruz.boncuk,2 düğüm,aparat,2 düğüm,boncuk şeklinde ilerleyip 4. Boncuğu da geçirdikten sonra 10 düğüm atıp,3 ipi de düğümleyerek bitiriyoruz.4)Aynı işlemi tekrarlayıp bir kolye daha oluşturacağız. Bu kez yapacağımız kolye öncekinden 1/2 oranında daha uzun olmalı. Bu ölçüye göre iplerimizi kesip20 makrome düğümü atıyoruz, aparat 10 düğüm aparat 10 düğüm sırasıyla,7. Aparatı da geçirdikten sonra 20 düğüm daha atıp,3 ipi düğümleyerek bitiriyoruz.

5)Kolyenin bitmiş halindeki resimde görüldüğü gibi,mineli hint boncuklarımızı, metal sallantılarımızı ve tuğramızı da orta kısma olmak üzere halkalarla takıp süslüyoruz.6)Püskülümüzü de makrome ipiyle hazırlayıp,uzun kolyenin orta kısmına halkayla takıyoruz

7)Kapamaları da yapıp,zincir ve klipsimizi takarak kolyeyi bitiriyoruz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1012
favori
like
share