Öğreneceğimiz sesler için arka deliği hep kapalı tutacağız. Bu arada artık " Arka delik" tabiri yerine AŞİRAN PERDESİ tabirini kullanalım. Diğer nefesli enstrümanların aksine Ney sazında perdelere, parmağımızın uçları ile değil de ortaları ile basarız.
Perdelere tam basmalıyız özellikle Aşiran perdesini tam kapatmazsak ses çıkmaz.


Perdeler

RE NOTASI:Bu pozisyonda ney üflemeyi zaten ilk dersimizden biliyoruz. Bu perdenin ismine RE adını veriyoruz. Klasik Türk Müziğinde bu perdenin ismi NEVA perdesidir ama şimdilik bu isimleri ezberlemek zorunda değilsiniz.

Kapatacağımız perdeler: Aşiran Perdesi,Sağ el üstte üçüncü parmağımız ve sol el aşağıda üstte üçüncü parmağımız.

Aslında Re notası sadece Aşiran deliği kapalı olarak da çıkar yani resimde ggördüğünüz parmaklarımız açık olabilir fakat diğer notaları çalmak daha kolay olsun diye bu pozisyonda çalışıyoruz.Alttaki Resime bakınız.DO NOTASI: Şimdi üç parmağımızı da parmağımızı kapatıyoruz Sol elimiz aşağıda ve yine sadece orta parmağımızla kapatıyoruz. Bu perdeye DO (Çargâh perdesi) adını veriyoruz.Alttaki Resime bakınız.Sİ NOTASI: Şimdi de üç parmağımızı kapatıyoruz ve buna Si (Segah) adını veriyoruz.Sol elimiz aşağıda ve yine sadece orta parmağımızla kapatıyoruz.Alttaki Resime bakınız.LA NOTASI: Alttaki resimde gördüğünüz gibi tüm perdeler kapalı ve yalnızca en alttaki perdemiz açık

LA notasına: Dügah ismini veriyoruz.Alttaki Resime bakınız.SOL NOTASI:Nihayet, tüm parmaklarımız kapalı üflüyoruz işte buna da SOL (Rast) adını veriyoruz.Alttaki Resime bakınız.Ney etüdlerine başlarken Re sesini uzun uzun üfleyelim ki artık dudağımızın pozisyonu otursun. Daha sonra Do perdesinden ses çıkartmaya çalışalım.
Ses sağlam ve temiz bir şekilde çıksın.
Şimdi Si perdesinden Ses çıkartmaya çalışalım uzun uzun ses ve düz ses yalnızca Sİ perdesi üzerinde düz ses. Si çıktıktan sonra La perdesinden ses çıkartıyoruz uzun ses çalışıyoruz nağme filan yapmıyoruz ve düz ses çalışıyoruz.
Şimdi de Sol perdesinden ses çıkartıyoruz melodi çalmıyoruz düz ses üflüyoruz. Sol üflüyoruz uzun ses sol sesi düz ses........
Eğer dudağımız yorulduysa bir üst perdeden ya da Re perdesinden yeniden başlayıp düz ses üfleyerek Sol perdesine kadar inmeye çalışıyoruz.


Hepsi kapalı olarak belirttiğim Sol perdesinden kuvvetli ses çıkartmak.: (Sol sesini çıkartmak için re, do, si ve la seslerini de ister istemez çıkartmak zorundayız.

Perdelerin isimlerini ezberlemek. (Yani,Re hangi pozisyon,La hangi pozisyon, Sol hangi pozisyon gibi)

AŞİRAN PERDESİ TABİRİNİ EZBERLEMEK.Dersler Neyzen Zeki Sözen'e Ait..

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3579
favori
like
share
dılemma Tarih: 07.02.2010 22:25
daha fazla bilgi yok mu?
papatya_ Tarih: 01.02.2010 19:55
bu sitenin sesi yok mu acaba dinlemek için
cali_1991 Tarih: 04.08.2009 16:27
azıcık kaldı inş bende öğrencem
revani Tarih: 03.01.2009 16:35
tamam