[COLOR="black"]Kovada Gölü Milli Parkı tanitimi
Akdeniz Bölgesinin güller bölgesinde yer alan Milli Parka Isparta-Eğirdir-Konya devlet karayolundan ayrılıp güneye dönen 23 km.lik bir yol ile ulaşılmaktadır.


Kovada Gölünün meydana gelişi Batı Toroslarda görülen karstik göllere benzer.Havzaya düşen yağmur sularının fiziksel ve kimyasal aşınmasına eklenen tektonik yer hareketleriyle şekillenen göl karstik bir polyedir. Eğirdir Gölünün güneye doğru uzantısı olan Kovada Gölü sonradan aradaki dar vadinin alüvyonlarla dolması sonunda bugünkü şeklini almıştır.Tatlısu levreği(sudak) tatlısu istakozu ve sazandan meydana gelen göl faunası sayı olarak oldukça iyi durumdadır. Kızılçam meşe çınar ağaçlarından meydana gelen bitki örtüsü ve parkın tabii güzellikleri Milli Parkın ana kaynak değeri olan açıkhava dinlenme kullanma potansiyeline katkıda bulunmaktadır. Sahanın meydana gelişini hazırlayan karst morfolojisi bakir doğanın araştırılması yürüyüş manzara seyretme tırmanma ve primativ kampçılık imkanı sağlamaktadır.


Sahanın meydana geliş özelliği yürüyüş tırmanma kampçılık faaliyetlerine imkan tanımaktadır. Çadır ve karavanla konaklama imkanı mümkündür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 638
favori
like
share
nichole Tarih: 28.01.2009 20:04
Gerçektende az bilinen fakat doğa harikası yerler buraları imkanı olanların görmesini isterim. elinize sağlık güzel olmuş