Resim 1a (Firefox açıkken task manager)


Resimde görüldüğü gibi firefox'un bellek harcaması 61.000 gösteriyor!

Şimdi Firefox'ta boş bir sayfa/sekme açın ve adres satırına about:config yazıp enter'layın. Karşınıza bir sürü yazı çıkacak sayfanın herhangi bir yerine sağ tuş tıklayın ve yeni>boolean tıklayın.

Resim 1b (about:config)

Daha sonra açılan pencereye

Resim 1c (Boolean değeri)

Yazıp tamam diyoruz. Daha sonra karşımıza True ve false seçenekleri çıkıyor buradan true'yu seçiyoruz.

Resim 1d (True)


True'yu seçtikten sonra tamam deyip onaylıyoruz. Şimdi yazdığımız "config.trim_on_minimize" değeri o listeye eklendi. Ayarların etkin olabilmesi için firefox'u yeniden başlatmamız gerekiyor ! Firefox'u yeniden başlattıktan sonra bir kaç internet sayfasına girin herhangi bir sayfa en az 4 ayrı sayfa açın ki farkı görebilelim

Şimdi sayfalar yüklendikten sonra Ctrl+Alt+Delete tuşlarıyla taskmanager'ı (Görev Yöneticisi) açıyoruz. (Dikkat: Firefox bu işlemde simge durumuna küçültülmüş OLMAYACAK !) Daha sonra Görev yöneticisinden İşlemler sekmesine geçiyoruz ve firefox.exe'yi bulup ne kadar bellek yediğine bakıyoruz. (Bknz Resim 1a) Daha sonra task manager (Görev Yöneticisi) açıkken Firefox'u simge durumuna küçültün ve işte gözlerinize inanamayacaksınız şimdi firefox'un kapladığı bellek miktarına bakın !

Resim 2a (inanılmaz değişim )


Farkı görün !

ÖNCE

Sonra


Son söz, Artık firefox'u ne zaman simge durumuna küçültseniz bellekte çok az yer kaplayacaktırFirefox'unuz şişti mi ! Çok mu bellek kullanıyor ! Çözümü var ! Program yok !

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 29.12.2008 07:42
tam olarak uyguladında bi sorun çıkmıyor
ozgur00 Tarih: 27.12.2008 21:08
ee denedim değişmiyor benim hala 23.340 yazıyor