Çocukta idrar kaçırma hastalık habercisi olabilir.

Çocuklarda gündüz veya gece idrar kaçırma sorununun altında ciddi böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, idrar yolu iltihapları, sinir hastalıkları, şeker, yüksek tansiyon veya mesane çalışması bozukluğu gibi hastalıklar olabilir.

İdrar kaçırma sorununun her 5 çocuktan birinde görüldüğünü belirten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sema Akman, çocukta böyle bir sorun varsa mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Ailelerin idrar kaçırma sorununa ciddiyetle yaklaşmadığını ve geçici bir sorun olduğunu düşündüğünü söyleyen Doç. Dr. Akman, “5 yaşını tamamlamış bir çocuk ayda iki kereden fazla geceleri yatağını ıslatıyorsa, 3 yaşını geçmiş çocuk sadece gece değil gündüz de iç çamaşırına idrar kaçırıyorsa bu mutlaka hekim tarafından değerlendirilmeli” dedi.

Hormon Eksikliği

Doç. Dr. Sema Akman, sadece gece idrar kaçıran çocuklarda ADH adı verilen bir hormonun eksikliğinin söz konusu olabildiğini söyledi.

Geceleri artması gereken bu hormonun bu çocuklarda genetik nedenlerle artış gösteremediğini kaydeden Akman, hormon eksikliği nedeniyle bu çocukların idrar miktarının çok arttığını ve mesane kapasitesine göre idrar kaçırma meydana geldiğini bildirdi.

Gece idrar kaçırma sorununun bu hormonun yerine konulmasıyla tedavi edilebildiğini belirten Akman, gündüz iç çamaşırına idrar kaçırma şeklinde görülen rahatsızlıkta ise bu hormonun işe yaramayacağını belirtti.

Sema Akman, şunları kaydetti:
“Bu yüzden komşudan alınan ilaç ters sonuç verebilir. İdrar kaçırmanın nedenleri farklı olabilir. Altta yatan nedeni aramak bizim işimiz. Çocukta gündüz veya gece idrar kaçırma sorunu varsa altta yatan hastalık böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, idrar yolu iltihapları, sinir hastalıkları, şeker, yüksek tansiyon, mesane çalışması bozukluğu olabilir. Bunu anlamak için de mesaneyi tanıyacak özel testler yapmamız gerekir.”

Doç. Dr. Akman, idrar kaçıran çocukların kendilerini suçlama yoluna gittiğini, psikolojik sorun yaşanmaması için ailelerin hekime zamanında gitmesi gerektiğini söyledi.

Psikolojik İdrar Kaçırma

Akman, idrar kaçırmanın pek çok nedeni olduğunu, ancak halk arasında yaygın bilindiği şekliyle psikolojik nedenlerle idrar kaçırmanın her 100 çocuktan ancak 2’sinde görüldüğünü bildirdi.

Deprem, ebeveyn kaybı, boşanma, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi olayların ardından bazı çocuklarda gece idrar kaçırmanın görülebildiğine işaret eden Akman, ebeveynlere bu dönemi iyi gözlemlemelerini önerdi.

Bu tür travmaların ardından idrar kaçırmanın bir ayı geçmemesi gerektiğini ifade eden Akman, “Psikolojik travmayla görülen idrar kaçırmanın tipik özelliği kısa olmasıdır. Uzuyorsa başka nedenlere bağlıdır. Genel olarak bir ayı geçmemesini bekleriz” dedi.

Doç. Dr. Sema Akman, idrar kaçırmanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, altta yatan nedenler tespit edilerek buna göre tedavi uygulandığını belirtti.

Ayrıca, üroterapi adı verilen mesane eğitimi de verildiğini kaydeden Akman, iç çamaşırına yerleştirilen alarm sistemiyle çocuğun idrar kaçırmaya başladığı anda uyandırıldığını, bu şekilde çocukta şartlanma refleksi oluşturduklarını vurguladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 24.12.2008 10:11
Kardeşim bunları 50 sene önce yazsaydınız olmaz mıydı,bir sürü sopa yemezdik bari.
SU-PERISI Tarih: 23.12.2008 15:18
Çocukta idrar kaçırma devam ediyorsa nedenleri araştırılmalı.
SmaLLCeZa Tarih: 23.12.2008 14:41
Paylaşım Ve Bilgi İçin Tşkler....