Kesinlikle kola içmeyinDr. Mehmet SılayHastanemizin Ortopedi, Kadın-doğum ve Beyin Cerrahi uzmanları taburcu olurken hastalarına Kola’lı içecekleri yasaklıyorlardı.

Gazoz gibi bir şeydi, ucuzdu ve bakkallarda ve marketlerde serbestçe satılıyordu. Yaygın şekilde şehir panolarında gazete ve televizyonlarda reklâmı yapılıyor, çoluk-çocuk herkes içiyordu. Fayda ve zararları hakkında halk aydınlatılmıyordu. Araştırıp öğrenmeliydik.

Rekabet endişesiyle gerçek formülü gizlenen Kola’lı içecekler kol bacak veya kranyum operasyonlarından sonra ne kadar güzel bakılırsa bakılsın tedaviyi geciktiriyordu. Radyolojik tetkiklerde, kemiklerde kalsiyum yoğunluğunun-kireç oranının azaldığı-seyreldiği görüldü.

Daha kapsamlı araştırmacılar, mediko-sosyal açıdan özellikle çocuklarda başlayan ısrarlı Kola içme isteğinin masum alışkanlıklardan öte, giderek tutsaklığa dönüştüğünü tespit ediyor. Bu alışkanlığın daha ileri yaşlarda çocuklarda refleks ve dikkat kaybıyla, dalgın, unutkan ve sarsak bir insan tipi ortaya çıkaracağı kabul ediliyor.

Çocukların çarpma ve düşmelerde kemikleri kolayca kırılıyor. Batı ülkelerinde genetiğiyle oynanmış gıdalar ve fastfud –Cola ile ayakta beslenme alışkanlığı Obesitenin kesin sebebidir. Batıda AİDS’i sollayan Obesite, yani kalp-damar hastalıkları ve Diyabete yol açan kontrolsuz şişmanlık.

Obesitenin yayılması uyanıklara, arada ani ölümlere neden olsa da bol para getiren bir tedavi endüstrisi oluşturdu.

Kola, hangi yaşta olursa olsun osteoporozun yani kemik erimesinin bilinen sebepleri arasındadır. Yine Kola, soy hücrelerin yani Astrosit ve Sprmotozoonların tahrip ve tahrişine yol açıyor.

Kimyasal analizinde Kolalı içeceklerin düşük asiditesi (PH:3.4) dolayısıyla dişlerde malformasyon, erken çürüme ve dökülme görülür.

Cam ve pet şişelerde kocaman reklâmlarla tavsiye edilen Cola’nın tadı, rengi ve kokusu hoşumuza da gidiyordu ama içindeki kanserojen katkı maddelerinin sindirim sistemi kanserlerine yol açtığını bilmiyorduk.

Kola içen insan doku ve hücreleri adına kirli hava solumaktadır. Yani halk diliyle oksijenden fakir ve bir zehirli gaz olan Karbondioksit içmektedir. İyi bilmeliyiz ki: Kola, sigara gibi yaygın bir kronik intihar aracıdır.

Ulusal basınımızda yer alan bir haber, magazin değildi. Gözden kaçıranlara bir kere daha hatırlatalım:

Hindistan’da ve ancak çok zengin çocuklarının devam ededebildiği Yeni Delhi Üniversitesinde tipik Amerikan şımarıklığı ve ölçüsüzlüğü içinde öğrenciler arasında

“Kim daha çok Cola içecek?” yarışması yapılıyor. Otuz beş öğrenci yan yana sıralanıp gülüşmelerle içmeye başlıyorlar. Nihayet arka arkaya kiloluk beş şişe Cola içen yirmi yaşındaki öğrenci belirlenen zamanda birinci geliyor. Ödülünü alıyor ve alkışlanıyor. Ancak on dakika geçmeden kameraların ve seyirci arkadaşlarının önünde yere yıkılıp ölüyor. Otopsi yapılıyor: Kan gazları arasında öncelikle beynin ihtiyacı olan oksijen seviyesi normalin çok altına düşmüş, buna karşılık bir zehirli gaz olan Karbondioksit artmış.

Kolayı yaygınlaştırmak için bazı ülkelerde dini duyguları, bazı ülkelerde de milli duyguları kaşırlar. İran’da Zemzem-Cola, Arabistan’da Mekke-Cola, Türkiye’de...?

Adı ister Hicaz, isterse de Ergenekon-Cola olsun hepsi de sindirim sistemi kanserlerinin sorumluları arasındadır.

Öğretmenler, Anneler-Babalar!

Lütfen yavrularımızı bir kronik intihar aracı olan Cola belasından koruyun!


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4908
favori
like
share
kuber Tarih: 24.12.2008 07:43
internette okuduğum yazılardan dolayı colayı içmiyorum eve dahi almayız çocuklarımıda gazozla bi şekilde ikna ediyorum
paylaşım için teşekkürler
AYIŞIĞI Tarih: 23.12.2008 23:29
bende sevmem ama çocuklar çok ısrarla cola içiyorlar bu yazıyı okumalarını sağlıyacağım..teşekkürler
NaZ Tarih: 23.12.2008 22:46
Yaklasik 2 yildir Coca Cola ürünleri içmiyorum diger markalarida pek tüketmedigimden dolayi neredeyse hiç cola içmez oldum. içmedikçe aklima gelmiyor hos artik görsemde canim istemiyor. Bi dönem neredeyse enerji içecegi bagimlisi gibiydim onunda coladan çok farkli olmadigindan dolayi artik son 6 aydir onuda içmez oldum.

Nasil sigaradan uzak durulmasi gerekiyorsa cola ve benzeri içeceklerdende uzak durmamiz gerekiyor.
miss_kayseri_89 Tarih: 23.12.2008 22:15
zaten cola sevmiyorum tesekkürler paylasim icin...
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 23.12.2008 20:50
Biz CoCukLarimiza KRe$te yaSakLiyoruz zaten.
ayDinLatiyoruz aiLeLeri ve CoCukLari.
Tamam ayDa bikere iCmeSinDe bir SakinCa yok
ama SürekLi iCiLDigi zaman
aDS haStaLigina yoL aCiyor!
HamiLeLikte iCen anneLer CoCukLarini Daha cok tehLikeye atiyor..
DogDuktan Sonra bakin CoCuk SagLikLi Deniyor beLki
ama CoCugun iLerLeye yiLLarinDa bazi $eyLerin öteki CoCukLarLa
ayni oLmaDigini anLiyoruz!
Gec konu$ma, geC yürüme, konSantre oLamama,
yerinDe Duramama, aShabiLik
gibi DurumLar Cikiyor ortaya!

üSteLik Dr. Mehmet SiLay in beLirttigi gibi
tiryakiLik yapiyor!

SaDeCe CoLa DiiL, ayniSi Sigara iCinDe geCerLi ayriCa!

Biz okuLda CoLa iLe iLgiLi bir Deney yapmi$tik
okuL bitmeDen aK$am 17 SuLarinDa
Bir barDak CoLa nin iCine et parCaSi attik
bütün geCe o et parCaSini CoLanin iCinDe kaLDi
Sabah gidip baktigimizDa
et erimi$ti, barDagin iCinDe kayboLmu$tu!
Bu DurumDa CoLanin VüCutta ne yaptigini anLatmaya gerek yok Sanirim

LoreSima bu DuyarLiLigin iCin Sana Cok t$k eDerim.

SaygiLar
M.Kutsi Çil Tarih: 23.12.2008 19:59
Sinem 1985 Allah kurtarsın kardeşim,adam acıyor haline,"Bir türlü bırakamıyorum" sözü,acizlik ifadesidir,oysa sen niye aciz olasın ki.
sinem1985 Tarih: 23.12.2008 18:01
aciyan bana acisin ben bir turlu birakamiyorm colayida gectim enerji icecekleri asiri tuketiyorm paylasiminiz icin tesekkur edrim
conqueror Tarih: 23.12.2008 17:54
Çok şükür kolayı bırakalı bir yılı aşkın oldu, asitsiz yapay içeceklerden uzak durulmalı. Belki paranoyaklık diyeceksiniz ama ben hazır satılan meyve sularını bile tüketmemeye çalışıyorum, meyve suyu içeceksiniz bile doğalını alın/sıkın.

Bilgiler için teşekkürler, paylaşımına bereket..
SU-PERISI Tarih: 23.12.2008 17:11
Cola pek içmiyorum,paylaşımın için teşekkürler.