Doğanın çöpçüsü akbabalara zehir tehdidi.

Doğa Derneği önemli doğa alanları sorumlusu Ferdi Akarsu, sahip olduğu coğrafya ve farklı türdeki iklimler nedeniyle biyolojik çeşitlilik zengini olan Türkiye’de “[COLOR="darkred"]küçük”, “[COLOR="darkred"]kara”, “[COLOR="darkred"]kızıl” ve “[COLOR="darkred"]sakallı” olmak üzere 4 akbaba türünün yaşadığını söyledi.

Ülkenin her yerine dağılan akbabaların genellikle Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yaşadığını ifade eden Akarsu, hayvan leşlerini kısa sürede ortadan kaldırdıkları için “doğanın çöpçüleri” olarak nitelendirilen bu hayvanların yaşam ve yuva yapma alanlarının birbirinden farklı olduğunu vurguladı.

Akarsu, bağışıklık sistemleri çok kuvvetli olan akbaba türleri arasında bir hiyerarşi bulunduğuna dikkati çekerek, “Leşin başında yemek sıraları var. Leşin iç organlarını kızıl akbaba yer. Derisi ve daha sert kısımlarını kara akbaba, kemiklerin üzerinde kalan küçük et parçalarını ve artıkları küçük akbaba yiyor. Sakallı akbaba ise sadece kemikleri yer” dedi.

Akbabaların ekosistemdeki rollerinin çok önemli olduğuna işaret eden Akarsu, “Ölen hayvanları çeşitli çürükçül organizmalar ve parazitlerin yanında doğada akbabalar gibi birçok hayvan tüketir. Büyük leşçiller, leşleri çok çabuk bir şekilde doğadan yok ederler. Doğayı temizleyerek diğer hayvanların leşten kaynaklı olası olumsuz etkilerden zarar görmesini engellerler” diye konuştu.

Ferdi Akarsu, bu hayvanları tehdit eden unsurların başında zehirlenmelerin geldiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Kirlilik ve habitat kaybı da bu kuşlar için çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Özellikle doğada zehirlenerek öldürülen tilki gibi hayvanların leşleriyle beslenen akbabalar için doğadaki en büyük tehdit, zehirlenmedir. Yasa dışı ve kontrolsüz yabani hayvan avcılığı, akbaba gibi hayvanların doğada av bulmalarını zorlaştırıyor. Bu hayvanlar leş bulabilmek için uzun mesafeler kat ederler. Türkiye’de yaban hayatı azaldığı için bu hayvanların doğal besinleri azaldı. Zehirle tilki, çakal ve kurt avcılığı çoğaldı. Bu hayvanların leşlerini akbabalar yiyor. Zehirden direkt etkileniyorlar. Her yıl çok sayıda akbaba bütün dünyada bu şekilde ölüyor. Ayrıca doğal yaşam tarzından günden güne uzaklaşan bizler doğada hayatta kalmaya çalışan akbabalar gibi birçok canlı türüne ne yuva yapacak yer ne de yiyecek bırakıyoruz.”

Doğa Derneği olarak Ankara’nın Beypazarı ilçesinde Türkiye’nin tek akbaba koruma projesini yürüttüklerini dile getiren Akarsu, “Küçük akbabaların bölgedeki varlıklarını sürdürmeleri adına farkındalık artırma çalışmaları halen devam ediyor. Akbabaların yok olması ekosistemi ve dolayısıyla biz insanların geleceğini derinden etkileyecektir” diye konuştu.

Ntv

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 426
favori
like
share