bebek kilosu - ideal bebek kilosu - ideal bebek kilosu ne olmalı - saglıklı bebek - bebegin ilk besinlere gecişi

Bebek kilosu biz annelerin en çok takıldığı konulardan birisi. Başka bebeklerle karşılaşınca hemen kilolarına, boylarına bakıyor, kendi bebeğimizle kıyaslıyoruz. Bu kıyaslama sonucunda bizim bebeğimiz daha zayıf görünüyorsa hemen moralimiz bozuluyor. Bu nedenle bir çoğumuz ek gıda verirken bebeğimize kilo aldırmak istiyoruz. Oysa ki ilk ek gıdaları vermemizin amacı çocuğu yeni tatlara alıştırmak. İlk ek gıdalara başlama 5 ve 6 cı aylarda oluyor çoğunlukla. Bazı doktorlar ilk ek gıdaya sebze ve meyvelerle başlatırken bazıları da yoğurt yada tahıllı mamaları tercih ediyor. Ben bebeğime ilk ek besin olarak sebze ve meyve vererek başladım. İlk başlarda bir yemek kaşığı ölçüsünde verdim. Meyveleri cam rende ile rendeledim, sebzeleride buharda pişirdikten sonra ezerek verdim. Buharda pişirme sebzenin vitamininin en iyi korunduğu yöntem. Farklı marka buharda pişiriciler bulabilirisiniz piyasada, biz tefalin pişiricisini kullandık ve memnun kaldık. Sebzeleri pişirip tel bir süzgeçten geçiriyordum, böylece iyice ezilmiş oluyordu. Biraz su ilave edip koyu bir çorba kıvamında bebeğime yedirdim. Sebzeleri parçalamak için kullanılan blendırın bıçağı aynı zamanda sebzenin vitamininide öldürdüğü için çok zorunlu olmadıkça blendır kullanmayı tercih etmedik.
İdeal Bebek Kilosu Ne Olmalı
Biz toplum olarak tombul bebek hastasıyız. Neyazık ki bizler özellikle de büyüklerimiz için sağlıklı bebek ile şişman bebek aynı anlama geliyor. Bu nedenle de bebeğimize unlu ve şekerli yiyecekleri yedirmemiz konusunda baskılara maruz kalıyoruz. Bebeğimiz zayıfsa çevremizden “Bu çocuk çok zayıf, hasta olacak” ya da “bu bebek aç, karnı doymuyor, sütün yetmiyor” sözlerini sürekli duyarsınız. Bunlara dayanmak çoğu zaman ne yazık ki zor.
Mesela bir arkadaşım bebeği kışa daha toplu girsin ve hastalıklardan korunsun diye mamaya başladı. Ancak bebeği mamanın şekerli tadına alışınca anne sütünü bıraktı ve en önemli besininden mahrum kaldı.
Oysa günümüzde yapılan çalışmalar şişman bebeklerin ileriki yaşlarda çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin daha çok olduğunu gösteriyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 03.01.2009 19:45
Değerli Paylaşım İçin Teşekkürler..