Çalıştığım okulda bir bayan öğretmen vardı,coğrafya öğretmeni idi,ailece de görüşürdük,iyi niyetli,temiz kalpli saf bir arkadaştı.
Bir gün bizdeler,konuşuyoruz,nazar bahsi açıldı.Şunu da söyleyeyim,arkadaş mavi gözlü idi.Aynen şöyle dedi."Bir gün bir arkadaştayız,televizyonun üzerinde çok güzel bir vazo var,ben o an o vazonun benim olmasını arzuladım ve vazonun çok güzel olduğunu söyledim.Daha cümlem bitmeden,vazo yere düştü ve kırıldı"
İnanıp inanmamak size ait ve yorum sizin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2012
favori
like
share
sevgi Tarih: 20.02.2009 19:51
evet bu konu üzerinde sheqeyy_bebish kardeşimle tartıştım bunun üzerine konuyu actım [url]http://www.main-board.com/islami-sorular-ve-cevaplar/182989-nazar-varmidir.html[/url] bakabilirsiniz
KONAMI Tarih: 18.02.2009 19:56
[url]http://www.main-board.com/islami-sorular-ve-cevaplar/182989-nazar-varmidir.html[/url]

Konu burada bir kardeş tarafından işlenmiş
mihmandar Tarih: 17.02.2009 11:25
inanmazdım ama yaşadığım ve başıma gelen birkaç olaydan sonra artık inanıyorum.

nasıl birden hastalandığıma yakınlarımda şahit olmuştur.
kalabalık mekanlara gittiğimde mutlaka kendimi okurum ya da üzerimde çirkinlik bir şey yaparım ya da dikkati çekecek başka bir şey bulundururum.

'' MAŞALLAHU LA KUVVETE İLLA BİLLAH'' lafzını ezberlemenizi tavsiye ederim.
bu güzellik meselesi değil yanlış anlaşılmasın sizin auranızdan kaynaklanan bir şey.
Asiyan Tarih: 17.02.2009 11:03
nazar deveyi tencereye insanı kabre bile koyarmış Allah kötü gözlerden korusun
nichole Tarih: 17.02.2009 09:36
Allah nazardan saklasın inşaallah.
uyanış Tarih: 16.02.2009 22:02
nazara inanmamak mümkün deil ki.nazar duları var olduğuna göre nazarda var.
bayvolt Tarih: 17.01.2009 18:41
İnsan özellikle kıskançlıkla ve kötü niyetle, yani kem gözle bir şeye baktığı zaman daha çabuk zarar verebilir. Bu yüzden kişinin beğendiği bir şeye ısrarla bakması halinde ona, “Allah dilemezse hiçbir şey olmaz” anlamına gelen “Maşaallah” veya “Allah’ın bereketi üzerine olsun anlamına gelen “Barekallah” demesi tavsiye edilmiştir.

Göz değmesi hakkında rivayet edilen hadisler, bunun hak ve gerçek olduğunu açıklığa kavuşturmakta ve nazara karşı yapılması gereken hususları da ortaya koymaktadır. Yani nazar, bazılarının zannettiği gibi “Batıl” bir inanç değil, hak ve gerçektir. Buhari, Müslim ve Ebu Davud’un İbn Abbas’tan rivayet ettikleri bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

“Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu.” (1) Hz. Aişe (r.a)’den rivayet edilen bir hadiste de Hz. Peygamber (s.a.v)’in, “(Göz değmesinden) Allah'a sığının. Zira göz değmesi haktır.” buyurduğu nakledilmektedir. Yine Sahiheyn ve Ebu Davud'da Ebu Hüreyre (r.a)'tan: "Rasulullah (s.a.v)’in: "Göz değmesi haktır" dediği rivayet edilmiştir.”(2)

Ebu Davud’un Hz. Aişe (r.a)’den rivayet ettiği bir hadisi şerifte ise, gözü değen ve kendisine göz değmesinin zarar verdiği kimselere ait yapılacak işlemden bahsedilmektedir:
“Gözü değene (ain) abdest alması emredilir, onun abdest suyu alınır, bununla göz değmesine uğrayan (main) yıkanırdı.”(3) Ayrıca, Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerinin de nazara karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu söylenmektedir.

Nazardan korunmak için en sağlıklı yol dua etmek ve yukarıda Hz. Aişe validemizden nakledilen hadise göre hareket etmek gerekir. Yoksa nazar boncuğu, öküz boynuzu, at nalı, sarımsak vs. gibi, halk arasında yaygın olan batıl inançlara itibar edilmemelidir. Bunların hepsi yasaklanmıştır