Çocuğunuz öksürüyorsa bunları yapın,süt ve balın faydası

Uzman Dr. Hüsnü Yeşil, çocuklara bir bardak sütün bir tatlı kaşığı bal katılarak verilmesi halinde öksürüğe çok iyi geleceğini kaydetti.

Bunun çocukların daha iyi uyumalarını sağlayacağını söyleyen Dr. Yeşil, "Sütün içinde bulunan yağ asitleri çocuğun beyin gelişimi için çok önemlidir. Çocuklukta ve gençlikte güçlü kemikler için de süt vazgeçilemez bir besin kaynağıdır. Süt, kışın çocukların ağız kenarlarında görülen yaralara da iyi gelir." dedi. Dr. Hüsnü Yeşil, Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre bir bardak sütün 5-6 yaşındaki bir çocuğun günlük besin ihtiyacının yarısını karşıladığının tespit edildiğini dile getirdi. Bir bardak sütle B12 vitamininin yüzde 98'inin, fosforun yüzde 55'inin, kalsiyumun yüzde 52'sinin, B2 vitamininin yüzde 44'ünün karşılandığını kaydeden Yeşil şu bilgileri verdi: "Bu çok değerli besinden çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz. Yaz aylarında çocuklar dondurma gibi besinlerle sütten faydalanıyor. Ancak kış aylarında dondurma tüketimi azalıyor. Bu bakımdan özellikle bu soğuk kış günlerinde çocuklarımıza iyi ve dengeli beslenmesi ve vücut direncinin artması için mutlaka süt içirmeliyiz. Sade sütü sevmeyen çocukların süt içmesini özendirmek için kakao ve çikolata katılabilir.

Sütle kilo verebilirsiniz

Ailelere çocuklarına örnek olmaları bakımından süt içmeleri çağrısında bulunan Dr. Hüsnü Yeşil, şunları söyledi: "Süt obezite ve kronik hastalıklardan korur. Dengeli beslenmeyi sağlar. İlaçların yan tesirini azaltır. Kemiklerin güçlü kalmasını sağlar ve kemik erimesini engeller. Vücut ağırlığını azaltır ve kilo verdirmeyi kolaylaştırır. Yetişkinler günde en az 2 bardak süt tüketmelidir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 525
favori
like
share
music_angel Tarih: 19.04.2009 14:47
ben küçükken çok öksürüyordum meğersem kuşa alerjim varmış
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 26.02.2009 19:35
Cok güzeL konu t$k eDerim
Süt Cok önemLi
kre$teDe SürekLi Süt iCiriyom ben CoCukLara
zorLaDa oLSa iCiriom vaLLa :72:
CADIKIZ Tarih: 26.02.2009 18:42
Sutun onemi gercekten fazla heleki kemikler icin,kucuk cocuklarin yatmadan bir bardak sut icmesini oneririm,tabi sut seven cocuklar icin sabah ve yatmadan icirilmesi,hele bazi vatandaslarimin gun boyu cocuklara sut icirdiklerini duymusumdur aman iyidir felan gun buyu bilmem kac bardak icilen bir sutun hicbir faydasi olmaz hicbir vitamin olmadan sadece sut,hic saglikli degil