Ağız Kokusunu Gideren 10 Gıda,Ağız Kokusu

Uzmanlar, tüketilen kereviz, peynir, balık ve yeşil çay gibi hayvansal ve bitkisel besinlerin dişleri güçlendirirken, ağız kokusunu da giderdiğine dikkat çekiyor.

Kereviz: Kereviz dişleri iki yolla korur. Kereviz ekstra çiğnemeyi gerektiren bir yiyecektir. Bu ekstradan tükürük salgılamayı sağlar, bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapıdaki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler.

Peynir: Peynir dişler için birden çok yarar sağlar. İlk olarak ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler oluşmasını engeller. Özellikle şekerli gıdalar alındıktan sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemli.

Yeşil Çay: Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili olur. Dolayısıyla ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Kivi: Vitamin C eksikliği dişetleri hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir. Bu durumda da periodontal rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun için kiviyi seçebilirsiniz, çünkü kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir.

Yoğurt: Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltır. Kalsiyum, periodontal rahatsızlık dolayısıyla oluşmuş sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmede yardımcı olur. Kalsiyum, diş kayıplarını önlemeye yardım eder. Eğer sizde diş sağlığınızı düşünüyorsanız, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin.

Maydanoz: Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çiğnemek hoş bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede ise kötü ağız kokusu maydanoz sayesinde hoş bir kokuya dönüşür.

Çilek: Çilek dişlere ve dişetlerine iyi gelir. Aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülünü taşımaktadır. İçinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir. Diş taşlarının oluşumunu engeller.

Kuru Yemişler: Kuru yemişler ve çekirdekler dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir.

Elma: Elma, kabukla yenilmesi bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken, diğer yandan da içerisindeki maddelerle dişleri temizler. Elma, havuç gibi meyveleri ısırarak yenilmesi tavsiye edilir.

Balık: Balığın içeriğindeki fosfor, kemik ve diş dokusunun teme maddelerinden bir tanesidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor bulunmaktadır. Dolayısıyla daha sağlıklı dişler için haftada bir kez balık tüketilmelidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2961
favori
like
share
music_angel Tarih: 19.04.2009 14:51
ayrıca ben 1-2 damla limon içersekte o ağzımızın havasını deiştirio die duydum
Pamuk Efe Tarih: 18.04.2009 11:05
O zaman cekirdege hücuummm.:85:
dior Tarih: 08.04.2009 23:43
teşekürler
cankucuk17 Tarih: 07.02.2009 16:36
ana haber bülenine bile çıkabilicek bi paylaşım, teşekkürler...
AYIŞIĞI Tarih: 05.01.2009 14:43
teşekkürler arkadaşım faydalı bilgileri bizlerle paylaştığın için
aysoo19 Tarih: 04.01.2009 17:52
çok faydalı bi paylaşım olmuş teşekkürler
refik Tarih: 04.01.2009 17:48
Elleinize saglık degerli bilğileriniz için teşekkürler.

@ceyerd
sen bunları yersen fırcalamana gerek kalmıyor bunlar fırça yerine geçiyor
SU-PERISI Tarih: 04.01.2009 14:43
[QUOTE=mücella;3179535]MERHABA BEN BU SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM AĞIZ KOKUSU İÇİN GÜZEL BİLGİLER VERMİŞSİNİZ SAĞOLUN HARİKASINIZ NEOLUR BİRDE DİŞ ETİ PROBLERİ İÇİNDE BİLGİ RİCA EDİYORUM SİZDEN TEŞEKKÜRLER
DİŞETİ HASTALIĞI ÜSTÜNE BİLMENİZ GEREKENLER

Dişeti Rahatsızlıkları


Bu konulardan faydalanabilirsiniz.
mücella Tarih: 03.01.2009 23:41
MERHABA BEN BU SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM AĞIZ KOKUSU İÇİN GÜZEL BİLGİLER VERMİŞSİNİZ SAĞOLUN HARİKASINIZ NEOLUR BİRDE DİŞ ETİ PROBLERİ İÇİNDE BİLGİ RİCA EDİYORUM SİZDEN TEŞEKKÜRLER