Şans Bahane Satış Şahane...


- 1956'da iflasın eşiğindeki Amerikalı iç çamaşırı satıcısı Henry George'un deposu üç yıldır satamadığı kırmızı külotlarla doluydu. Çünkü takım olarak sutyen-külot alırken kırmızı rengi tercih eden kadınlar, tek külot alırken siyah veya beyazı tercih ediyordu. George çalışanlarıyla bir toplantı yaptı ve yılbaşından bir hafta önce yakın çevrelerindeki bütün kadınlara kırmızı külot armağan ederek bunun onlara şans getireceğini söylemelerini istedi.

- Kırmızı külodun şans getireceği kulaktan kulağa öyle bir yayıldı ki, 31 Aralık günü Henry George'un deposundaki stoklar tükenirken, yeni bir gelenek de doğmuş oldu.

- Geçen yıl Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 89'u, şans getireceği inancıyla yılbaşı gecesi kırmızı külot giyiyor.

- Aralık 2005'te Türkiye'de ortalama 1,5 milyon markalı kırmızı külot satıldığı tahmin ediliyor. Kırmızının şans getireceğine duyulan inanç, yılbaşı üzeri sadece külotlarınkini değil diğer iç çamaşırlarının satışlarını da arttırıyor.

- Külot kelimesi Fransızca "culotte"dan; "culette" ise "popo" anlamındaki Fransızca "cul" ve Latince "culus" köklerinden geliyor. Halk arasında yaygın olan "don"un kökeni ise, Orhon Türkleri'nin kullandığı "ton" sözcüğü.

- Avrupa'da külot giyme alışkanlığı 19. yüzyılın başlarından itibaren yerleşti. Bu tarihe kadar Avrupa'da iç çamaşırı giymek, ayıp karşılanıyordu.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 551
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 01.01.2009 12:27
Satış yapabilmek için güzel bir taktik.Kırmızı iç çamaşırının uguru son senelerde epey bir satış rekoru kırdı.
eGoiSta Tarih: 30.12.2008 22:17
ilginç bilgiler saol akıllı adammış böle ticari zekaları takdir etmek lazım
2005'te ülkemde bu kadar satıs yapıldıysa şimdi bunun katlarıdır satıslar kesin herk yer kıpkırmızı çünkü
AYIŞIĞI Tarih: 30.12.2008 22:12
bence ellerinde kalmış bütün kırmızı iç çamaşırlarını bu gün satışını yaparak satışta kar sağlıyorlar gelenek haline getirilmiş ticari bir tilkilik