Hosting Nedir?

Menşei yabancı olan bu terimin Türkçe'deki karşılığı alan barındırmadır.Kısaca elinizdeki html,asp,php gibi özel bir dile sahip olan web sitesi dosyalarını yayınlamaya yarayan sunuculardır.Alanın büyüklüğü mb'lar ve cgb'larla ifade edilir.

Domain Nedir?

Domain kelimesinin bizdeki karşılığı "alan adıdır" İnternette yayınlamak istediğiniz websitenize karşılık verilen IP numaralarının (İnternet Protokol adres) harflere dönüştürülmüş biçimine domain denir.Örneğin 65.201.248.5 gbi bir IP numarasının harflere kodlanmış biçimi benimsite.org olabilir.

Website trafiği (bandwidth) nedir?

Aylık data transfer de denir .Her sitenin aylık bir veri harcama limiti,daha açık bir tabirle kotası vardır.Ziyaretçilerinizin sayfalarınızı gezmesi,download yapması,resim indirmesi vs. sizin bant genişliğinizden harcanmasına sebep olacaktır.Bant genişliği hosting alırken dikkate alınacak en mühim hususlardan biridir.Zira büyük ziyaretçi potnsiyeline yönelik bir siteniz için bant genişliği düşük bir hosting almanız sizin için sorun oluşturacaktır.Bant genişliği çoğu zaman hosting paketinin büyüklüğüyle orantılı bir şekilde birimlendirilir.250 mb'tan başlayıp Gb'lara varan büyüklükte bant genişliğine sahip hostingler vardır.

Windows hosting nedir?

ASP yazılım ve programlama diliyle birlikte Access veya SQL veritabanını kullanmaya yarayan hosting türüdür.

Linux hosting nedir?

Php dilini destekleyen hostinglere linux ve ya unix hosting denir.Sadece html'den ibaret sayfalarınızı her iki hosting türünde de sorunsuz bir şekilde yayınlayabilirsiniz.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1260
favori
like
share
bahtiyar1981 Tarih: 30.12.2009 17:21
kısa ve oz tskler guzel paylaısm...