Evlilikten önce düşünülmesi gereken 11 önemli nokta


Her genç hayaller kurarak evlenir. Kimi “kalbine mukabil bir kalp” bularak mutluluğu yakalar, kimi yakalayamaz. Hayat arkadaşaına “iyi ki evlendim” diyenler olduğu gibi feryadü figan edenler de vardır. Yeni evlenecek gençler, “Ah!” demek istemiyorlarsa şu noktalara dikkat etmelidirler.


-Önce kendinizi tanıyın

Eşinizi tanımadan önce kendinizi tanıyın. Nasıl birisiniz? Sinirli, sakin, kıskanç, bunun gibi hangi huylarınız var? Evleneceğiniz aday nasıl olmalı ki, onunla anlaşabilesiniz? Evlilikten ne bekliyorsunuz? Evlilik sizin için ne ifade ediyor? Neden evleniyorsunuz? Evlilik sizin için bir fantazi mi? Yoksa hayat arkadaşlığı mı?


1. Evliliği aceleye getirmeyin

Evlilik, dizi filmlerdeki gibi pembe düş değildir. İki bilinmeyenli bir denklem gibidir. Bünyesinde birtakım problemler olacaktır. Evliliğe hazır olmadan evlenmeye kalkışmayın.

2. Deli gibi seviyorum

"Deli gibi sevmek" mutlu olmaya yetmez. Denklik de önemlidir. Sadece siz değil, aileniz de denk olmalı. Kültür seviyenizden dinî inançlarınıza kadar her şeyiniz. Birbirini "deli gibi severek" nikâh memurunun önüne koşan nice gençler, denk olmadıkları için üç gün sonra soluğu hakim karşısında almışlardır. Arabanızı da çok seversiniz ama benzin olmadan onu iterek ne kadar götürebilirsiniz?

3. Ailem beni anlamıyor

"Ailem beni anlamıyor" yerine onların da fikirlerine değer verin. Bütün anne-babalar, çocuklarının mutlu olmasını ister. Kesinlikle art niyet taşımazlar. Eğer itiraz ediyorlarsa mutlaka bir bildikleri vardır. "Çünkü gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, âkıbeti göremez." (Gerçi çocuklarının iyiliğini düşündüklerini sanarak kendi istedikleriyle evlendirmek isteyen aileler de vardır.)

4. Önce kendinizi tanıyın

Nasıl birisiniz? Sinirli, sakin, kıskanç, bunun gibi hangi huylarınız var? Evleneceğiniz aday nasıl olmalı ki, onunla anlaşabilesiniz? Önce kendinizi tanıyın.

5. Adayınızı iyi tanıyın

Kendinizi tanıdıktan sonra da adayınızı iyi tanıyın. Bunun için ailenizden yardım isteyin. Çünkü yıllarca flört ettikleri halde evlendikten sonra "seni tanıyamamışım" diyenlerin sayıları hayli kabarıktır.

6. Kendinizle barışık olun

Kendisiyle kavgalı olan, eşiyle de kavgalı olur. Şayet depresyondaysanız veya psikolojik başka bir rahatsızlığınız varsa tedavi olun. Tedavi olmadan asla evlenmeye yanaşmayın. Hem kendinizi hem de eşinizi bedbaht edersiniz.

7. Sakın yalan söylemeyin

Nikâh masasına kadar "evet", ondan sonra "her şey bitti" mantığıyla hareket etmeyin. "Nasıl olsa ben ona dediğimi yaptırırım." veya "onu değiştiririm" düşüncesiyle kendinizi kandırmayın. Çünkü sonradan hiçbir şeyi değiştiremezsiniz.

8. Olgunlaşın

Evlilikte olgunluk çok önemlidir. Çocuk tabiatlı, en küçük şeyde küsen, alıngan, şımarık ve bir ailenin sıkıntısını göğüslemekten aciz insanlar, eşlerini mutlu edemedikleri gibi kendileri de mutlu olmazlar.

9. Maddiyata dikkat!

Aşırı derece maddiyata önem veren adaylardan uzak durun. Çünkü madde mutluluk değil, mutluluğa basamaktır.

10. Fazla beklentide olmayın

Evlilikten çok şey bekleyenler, mutsuz olurlar. Evlilik güzel şey! Fakat o güzelliğe ulaşmak emek ister, alın teri ve çaba ister. Bunu bilerek ve evlilikten olağanüstü mutluluk beklemeyerek evlenenler, daha çok mutlu olurlar.

11. Hayalperest olmayın

Realist davranın. Hayal ülkesinin bulutlarında gezenler, dünya gerçekleriyle yüzleşemezler. İlk gerçekle karşılaştıklarında kafalarını sert kayaya çarparlar.

12-Eğitiminizi tamamlayın
Meslek eğitiminizi ya da kariyerinizi tamamlamaya özen gösterin.

13-”Değiştiririm” diye düşünmeyin

” Bazı şeyleri için katlanırım, beğenmediğim huylarını değiştiririm ” diye düşünmeyin. O zaman evliliğiniz bir şeyleri değiştirme savaşına dönüşür. Sürekli “Neden öyle yaptın? Niye böyle yapmıyorsun? Ben şundan hoşlanmıyorum; ama sen yapmaya devam ediyorsun. Şu huyundan vazgeç” demekle o huylar değişmez.

14-İnançlarınıza uygun olanı seçin


Kendi dini inançlarınıza uygun birisini tercih edin.Farklı inançlar ciddi manada problem olabilir. Eşlerin sürekli, “Sen yanlış yapıyorsun, ben doğru yapıyorum” şeklinde tartışmasına neden olur.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 454
favori
like
share
DİDEM Tarih: 03.01.2009 15:03
ayrı ailelerden,ayrı kültürlerden gelen iki insan evliliğe adım atmadan çok iyi düşünmeleri gerekir , hemen hemen bir çok konuda uyum sağlanıldığına inanıldığında evlilik adımı atılmalıdır
maalesef bu son yıllarda boşanmalar okadar çok arttıki, buna sebep vermemek için eşlerin birbirlerini iyi tanıyıp öyle evlenmeleri gerekir diye düşünüyorum:3:
Sylar Tarih: 03.01.2009 14:28
Dikkate alınacak şeyler. İyice düşünülmeli.