Kolbastı Hakkında

Kolbastı ya da Hoptek Trabzon il merkezinde oynanılan bir halk dansının adıdır. Sözlü geleneğe göre 1930'lu yıllarda Faroz'lu Balıkçıların av sonrası bir araya gelip eğlence düzenlemeleri ile popülerlik kazanmış bu yüzden "Faroz Oyunu" olarak ta adlandırılmıştır. Kolbastı da, yöreye uygun kürek çekme, yüzme, ağ atma, olta atma, ağ çekme, balık tutma gibi yerli insanların uğraşlarını simgeleyen hareketleri vardır. Ama son yıllarda oyunun popülerlik kazanmasıyla daha da hareketli bir hal almıştır. Özellikle Avrupalı Türkler bu oyuna yeni hareketler ekleyerek geliştirmişlerdir. "Dünya Kültürleri ve Gençlerin Büyük Anadolu Buluşması'' adıyla Mayıs ayında Ankara’da gerçekleştirilen etkinlikte Trabzon Gençlik Merkezi Kolbastı ekibi Ankara'da Kolbastı rüzgarı estirmiştir.

Trabzon Gençlik Merkezi bünyesinde yer alan Kolbastı ekibi yerel ve ulusal birçok organizasyonda Kolbastı gösterileri ile festival, şenlik, yarışma ve müsabakaların açılışlarına renk katmıştır.

Trabzon Gençlik Merkezi olarak yöresel oyunumuz olan Kolbastı'ya tüm imkanlarımızı kullanarak önem veriyor ve Kolbastı oyunumuzun ulusal ve uluslararası alanda da bilinirliğini arttırmak için çalışmalar yürütmekteyiz.

Trabzon Gençlik Merkezi'nde açmış olduğumuz Kolbastı kursu yoğun ilgi görmektedir. Kolbastı eğitimi (kursu) almak ve Kolbastı ekibimize katılmak için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir. Kolbastı kursumuz tüm gençlerimize açıktır.

Kolbastici Kizlarimiz,Beyhan Ile Esra Almanyadan Kolbasti,Bengü & Serdar Ortac Kolbasti Hoptek,Beyaz Kolbasti Show,Kolbasti Elektro Baglama,Kolbasti Remix,Kolbastı Hoptek Faroz Oyunu,Kolbasti figürleri,Kolbastı Kursu varmı?,Ankarada Kolbasti Rüzgari,Kolbasti Oyunu,Kolbastı Hoptek - Üç ayak - Horon dersleri,
Kolbastı,kolbastı öğrenmek isteyenlere...resimli anlatım...,arkadaşlar işte KOLBASTI KRALİCELERİ,Kolbasti Hoptek,Main-board Icin Kolbasti Oynadilar,Genc_Marab kolbasti Show,Yattara Kolbasti Show,Ronaldinyo Kolbasti Hoptek Oynuyor,MaRaBoGLu61 we Genc Marab [ HoPTeK ],sinan yilmaz,Roman vs Kolbastı,Kolbasti Kimler Oynar,Hoptek-Kolbastı öğretecek yok mu?,Kolbasti Yillarin Gelenegi,Kolbasti Hoptek Trabzon'un Yerel Oyunu,Hoptek Kolbasti Firtinasi,Figürlü Kolbasti Hoptek,Hoptek Beyaz Show Karadeniz Teknik Üniversitesi Ekib,Kolbastı Hoptek Oynamayı Bilıyormusunuz? ,

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 485
favori
like
share