İyi Noel’ler… Dünyanın dümenindeki Amerika. Onun Ortadoğu temsilcisi Amerikan patentli senaryoların yazarı İsrail iyi Noeller. Herhalde kutlamalarda havai fişek gösterisinin eksikliğine inananlar, Gazze’ye füze yağdırdı.
Füzelerin ardı arkası kesilmiyor. Ve insanlar parça parça. Çoluk çocuk cami hastane ev iş yeri yani sivil noktalar ayrım gözetilmeksizin füzelerin hedefi olmuş. Neticesinde yüzlerce ölü. Ölenlerin içerisinde onlarca bebek… Ağlayan Gazze, ağlayan Filistin. Arap âlemi Batı ile beraber seyirci ABD sessiz BM’nin gözleri kapalı. Türkiye’nin ise ne yaptığı belli değil, vah Filistin, vay dünya.
İşin acı yanı bu olay gerçekleştiğinde İsrail’in Hanuka bayramı. Bizler biliriz ki, bayramlar birliğin ve beraberliğin iyiliğin bağışlamanın üst seviyeye çıktığı günlerdir. Dedik ya ‘biz’, evet bize göre bayramlar böyle ama İsrailliler için öyle değilmiş. Kötülüğün men edildiği günlerde yaptıklarının insanlıkla hiçbir ilgisi yok.
Ehud Barok “kara operasyonu yapılabilir.” Diyor.
Başbakanın sohbet arkadaşı Ehud Olmerd ise operasyonun uzaya bileceğini söylüyor.
En esaslı açıklama Beyaz Saray’dan geldi: “Hamas’ı İsrail’e roket saldırısını durdurması ve kalıcı bir ateşkesi gerektiği” ve yine yüksek bir yetkili “İsrail’in hedefi gerçek bir ateşkesi kabul etmesi sağlayana dek Hamas’a zarar vermek, bence bu akla yatkın bir hedef.”
Ne ala içinde bebeklerin de bulunduğu yüzlerce insanın ölümü akla yatkın bir hedef olarak görülüyor. Barack Obama ses çıkarmadan sadece bilgi almakla yetinmiş. Oysa nasıl da sevinmişti insanlar. Küresel kıskacın içinde avutulanlar, dile kolay bir zenci ABD başkanı oldu. Demek ki, her şey değişecek diyenler, bir kez daha gördü ki değişen bir şey yok. Yani ABD’nin başında Bush da olsa ya da Obama da gelse; ABD’nin puşt politikası değişmiyor.
Her şeye rağmen Batı, Avrupa, Amerika Noel kutluyor. Hatta Filistin’de bile kutlanıyor. Anneler, babalar, bebeler paramparça. Camiler, hastaneler, okullar, yıkık dökük.
Her şeye rağmen iyimser ol, gözlerini kapa, kulaklarını tıka, Noeli kutla. Şampanyayı patlat.
İyi Noeller İsrail,
İyi Noeller Amerika!
Böyle bir yılbaşı yaşattığınız için, dünya sizinle övünüyor.
Beni ve benim gibi, milletimizi düşündüren konu ise Olmert ve R.T.E o kadar saat ne konuştular? Herhalde geyik yapmadılar!
Geyik yapacaklarsa yeri burası yani MAIN-BOARD
Acaba bilgilendirme yapıldı mı? Şayet yapıldıysa, bu Ortadoğu barış görüşmeleri niye? Şimdi merak edilen nokta bu!
Sağlıcakla kalın!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share