Minör Yedili Akor Nedir

Minör Yedili AkorHerhangi bir minör triadın son sesine minör üçlü aralık ekleyip bulduğumuz ses ile oluşan dört sesli akordur. Minör bir gamın birinci, üçüncü, beşinci ve yedinci derecesinden oluşur. Aynı zamanda majör bir gamın birinci derecesinden, üçüncü derecesinin yarım ses pesleştirilmesinden, beşinci derecesinden ve yedinci derecesinin yarım ses pesleştirilmesinden (1 3 5 7 ) de oluşur. Minör yedili akor ayrıca 1,5 Ses (minör üçlü) + 2 Tam Ses (majör üçlü) + 1,5 Ses (minör üçlü) formülüyle de elde edilebilir.

Örnek 1: Do minör yedili akorunu bulalım.
yol: Do minör triadını buluruz: Do, Mi Bemol, Sol.
Sol sesinden minör üçlü aralık ilerleriz ve Si bemol sesini buluruz. Do Mi Sol Si seslerinden oluşur.
2. yol: Do minör gamını buluruz ve 1., 3., 5. ve 7. seslerini alırız:
3. yol: Do majör gamını buluruz ve 1., 3 ., 5. ve 7 seslerini alırız:
4. Yol: Do sesinden 1,5 Ses (minör üçlü) + 2 Tam Ses (majör üçlü) + 1,5 Ses (minör üçlü) ilerleriz:
Do_______________Mi bemol ____________Sol___________Si bemol 1,5 ses 2 tam ses 1,5 ses Aşağıda bazı minör yedili akor örnekleri gösterilmiştir.


Dominant Yedili Akor Nedir

Dominant Yedili AkorHerhangi bir majör triadın son sesine minör üçlü aralık ekleyip bulduğumuz ses ile oluşan dört sesli akordur. Majör bir gamın birinci, üçüncü, beşinci derecelerinden ve yedinci derecesinin yarım ses pesleştirilmesiyle (1 3 5 7) oluşur. Dominant yedili akor ayrıca 2 Tam Ses (majör üçlü) + 1,5 Ses (minör üçlü) + 1,5 Ses (minör üçlü) formülüyle de elde edilebilir.

Örnek 1: Do dominant yedili akorunu bulalım.
1.yol: Do majör triadını buluruz: Do Mi Sol.Sol sesinden minör üçlü aralık ilerleriz ve Si bemol sesini buluruz. Do Mi Sol Si seslerinden oluşur.
2. yol: Do majör gamını buluruz ve 1., 3., 5. ve 7 seslerini alırız:
3. Yol: Do sesinden 2 tam aralık (majör üçlü aralık), 1,5 aralık (minör üçlü aralık) ve 1,5 Ses (minör üçlü) ilerleriz:
Do_______________Mi____________Sol___________Si bemol 2 tam ses 1,5 ses 1,5 ses Aşağıda bazı dominant yedili akor örnekleri gösterilmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1818
favori
like
share
davidsaw Tarih: 12.01.2009 15:21
Cok Tesekkurler