Sefa Sirmen Kimdir - Sefa Sirmenin hayati - Sefa Sirmen biyografi
1949 yılında Gölcük 'ün İhsaniye köyünde doğdu. İlkokulu İzmit 'te, ortaokulu Gölcük'te, liseyi Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi'nde okudu. Tahsil hayatından sonra siyaset ve iş hayatına atıldı.Evli ve 3 Çocuk babasıdır.

1971-1977 yılında CHP Gençlik Kolu Başkanlığı, 1977-1980 yıllarında Gölcük Belediye Meclis Üyeliği yaptı. 1983 yılında SODEP Kurucu Üyesi oldu ve İkinci Başkanlık görevinde bulundu. 1989 Mahalli İdareler seçimlerinde SHP'den adaylığını koyarak İzmit Belediye Başkanı seçildi.

İlk beş yıllık belediye başkanlığı döneminde İzmit 'in Büyükşehir statüsüne kavuşabilmesi için büyük mücadeleler verdi. 1993 yılı Eylül ayında İzmit'in Büyükşehir olmasıyla birlikte hedefine ulaştı. 1994 yerel seçimlerinde SHP'den ikinci kez adaylığını koyarak, ilk kez İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.1999 yılında yeniden İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

2002-2007 yılları arasında Kocaeli Milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı..


Ailesinde de kendisi gibi politikacılar bulunan Sirmen, TBMM eski başkanlarından Fuat Sirmen ile kurucu meclis üyelerinden Mustafa Sirmen'in yeğenidir. Ağabeyi Rıza Sirmen ise 18. dönem Kocaeli Milletvekili ve İhsaniye Belediye Eski Başkanlığında bulunmuştur.

2008 yılında CHP Kocaeli İl Başkanı seçildi.

Sefa Sirmen aynı zamanda Kocaelispor Kulüp Başkanlığı, Kocaeli Belediyeler Birliği Başkanlığı görevlerini de yaptı. Bir dönem Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde de bulundu.

İzmit İçin Yaptığı Projeler
Kentsel ve Endüstriyel Su Temini (Yap İşlet Devret) Projesi

Yuvacık Barajı Projesi

İzmit Doğalgaz Projesi

İzmit Çevre Entegre Projesi

Yuvam İzmit Toplu Konut Projesi

Rıhtım, Marina ve Sahil Düzenlenme Projesi

Büyükşehir Belediye Sarayı ve Belsa Plaza

Süleyman Demirel Kültür Merkezi

İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali

İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi

Outlet Center

Olimpik Buz Salonu

İtfaiye Merkezi

Tren Yolu'nun Şehir İçinden Sahil Kenarına Taşınması ve yerine Yürüyüş Yolu Yapılması

KEV Sefa Sirmen Tesisleri

İzmit Et Kombinası

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 647
favori
like
share
Sylar Tarih: 04.02.2009 11:11
Sefa Sirmen :

“CHP’yi sanki dine karşı bir parti gibi tanıttılar, aslında hiç öyle bir şey yok. Her mahalleye, mahalle evlerini kuracağız. Bu evlerde değişik etkinlikler yapılacak. Bunun yanında Kur’an kursları da verilecek. Kur’an öğrenmek isteyen çocuklara, Diyanet’in denetiminde, müftülükler ile işbirliği içinde bunu yapacağız.. Her mahallede bunu yaygınlaştıracağız. Yani o mahallede ihtiyaç olan her şey o evlerde gerçekleştirilecek.[COLOR="darkred"]”

CHP’li Sirmen, sanata ve kültüre değer verildiği gibi cami cemaatine de sahip çıkılması gerektiğini savundu konuşmasında.
AYIŞIĞI Tarih: 09.01.2009 18:31
izmit -Gölcük doğumluyum bende:5:
gerçekten başarılı işlerde imzası bulunuyor
paylaşıma teşekkürler