Sisteminizin başına ne gelirse gelsin, 5 dakikada ilk kurulduğu haline getirmek ister misiniz? Norton Ghost ile yedeklemeyi anlatıyoruz. Kaçırmayın.

En sık kullandığınız yazılımları, önemli dosyalarınızı bir kenara bırakın, sadece işletim sistemini sürücüleriyle beraber kurmak bile saatler alabiliyor. Oysa 5 dakikada, hem işletim sisteminizi, hem tüm programları hem de dosyalarınızı eski haline getirebilirsiniz.

5 Dakikada Windows Kurun

Norton Ghost ile yapabileceğiniz bu uygulamayı, kurulumundan kullanımına kadar adım adım anlattık. Oluşturduğunuz yedek dosyası ile bilgisayarınız çökse, format atılsa bile eski haline getirmek sadece 5 dakikanızı alıyor ve kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Yedekleme işlemlerinin düzenli olarak yapılmasını da sağlayabiliyorsunuz. Haftanın belirli günlerinde belirli saatlerinde bilgisayarınız kendiliğinden yedeklenebiliyor. İsterseniz bilgisayarınızın tamamı, istetseniz de sadece sizin belirlediğiniz klasörler.

Performansı Siz Ayarlayın

Yedekleme süresi ise oldukça başarılı. Bu sırada diğer işlerinizi daha kolay yapabilmeniz ve bilgisayarınızın kasılmaması için işlemcinizin ne kadarının kullanması gerektiğini Norton Ghost'a tek tıklamada anlatabiliyorsunuz.

Bu yedekleri taşınabilir bir diske alıyorsanız aklınıza güvenlik konusunda bazı sorular gelebilir. Mesela yedek alınan sabit diskin çalınması ve kaybolması gibi. Bu duruma da bir önlem alınmış durumda. Dilerseniz, yedek alınan dosyalar şifreleniyor ve sadece siz kullanabiliyorsunuz.

Sisteminiz göçtüğü zaman ya da ilk kurduğunuz zamana geri dönmek istediğinizde tek yapmanız gereken şey, Norton Ghost CD'si ile bilgisayarınızı yeniden başlatmak ve aldığınız yedeği göstermek.01. Adım

Norton Ghost'un 30 günlük deneme sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.02. Adım

Yazılımın kurulumu kısa zaman alıyor.03. Adım

Lisans anlaşmasını onaylamanız gerekiyor.


04. Adım

Kurulumun başarıyla bittiğini gösteren ekran.


05. Adım

Kurulumdan hemen sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.


06. Adım

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Norton Ghost, sizi bu şekilde karşılıyor.


07. Adım

Deneme sürüm kullanmak istediğimizi belirtiyor ve devam ediyoruz.


08. Adım

Bu pencerede, hem yazılımı güncelleyeceğiz hem de kullanmaya başlamak için komut vermiş olacağız.


09. Adım

Güncelleme işlemi, kısa zamanda yapılıyor.
10. Adım

Bu pencerede neleri yedeklememiz gerektiği soruluyor. İlk seçenekte bilgisayarın tamamı, diğer seçenekte ise belirlediğiniz bir klasörün düzenli yedeği alınabiliyor.11. Adım

Yedekleme işlemine başlayalım.12. Adım

Bu aşamada, işlemlerin ne durumda olduğunu görebiliyorsunuz. Dilerseniz, diğer işlerinizi daha kolay yapabilmeniz için işlemcinizin ne kadar kullanılması gerektiğini de buradan belirleyebiliyorsunuz.


13. Adım

İşlem tamamlandığında bu ekranı görüyorsunuz.


14. Adım

Basit ayarlar yaptığımız bu yazılımı biraz daha yakından tanıyalım ve detaylarına bakalım.


15. Adım

Aldığınız yedeklerin zamanlarını burada görebiliyorsunuz ve ileriye dönük yedekleme emirlerine de bakabiliyorsunuz.


16. Adım

Görevler menüsü bu şekilde. Burada yedekleme yapacağınız hedef alanı yönetebilir, yedeklerinizi CD veya DVD'ye yazabilir, yedekleri sanal bilgisayara çevirebilir, bir sabit diskten başka bir sabit diske taşınabilirsiniz.


17. Adım

Gelişmiş ayarlarda, işlemlerinizi daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.


18. Adım

Gelişmiş ayarları kullanarak yedek alma işlemine başlayalım.


19. Adım

Yedeklenecek diskin seçimini yapıyoruz.


20. Adım

Yeni bir emir vereceğiz.


21. Adım

Yedek alınacak yeri belirliyoruz. Bizim önerimiz, taşınabilir bir disk veya başka bir sabit diske yedek almanız. Yedeğini alacağınız diske kaydetmek, riskli olabilir.


22. Adım23. Adım

Dilerseniz Google Desktop Search üzerinden de aranabilir şekilde yedek alabilirsiniz. Bu yedeğin, çok büyük dosya kapasitesine sahip sadece bir dosya olacağını hatırlatalım.


24. Adım25. Adım

Dilerseniz, yedeğinize şifre de ekleyebilirsiniz. Böylece yedeğinizin olduğu disk kaybolsa ve çalınsa bile güvende kalacaksınız.


26. Adım

Yedeklemeden sonra ek komutlar da verebilirsiniz.


27. Adım

Yedeklemelerin haftalık mı aylık mı veya hangi günlerde yapılacağını buradan belirleyebilirsiniz.


28. Adım

Gelişmiş ayarlarla yedek alma işlemi için emir verebiliriz.


29. Adım

Sistemimiz yeni kurulduğu için yedek alma işlemi de hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Yazılımın performansı, yüksek boyutlara ulaşmış sistemlerin yedeğini alma konusunda da oldukça başarılı.


30. Adım

Alınan yedekleri bu listede görebiliyorsunuz.


31. Adım

OK butonu ile gelişmiş ayarlarla aldığımız yedekleme işlemini de sonlandıralım.Kaynak: siftdelete

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1787
favori
like
share