İnsanın genetik yapısının haritasını oluşturmayı keşfeden IBM’in bilim adamları, gelecekte sağlığımızın izleyeceği yol ve koşullar hakkında gizlenen sırları açığa çıkartan yeni bir kapı açtı. Artık doktorlar, DNA’larını temel alarak oluşturacakları genetik harita sayesinde, insanların yaşamı boyunca karşı karşıya kalabileceği sağlık sorunlarını ve bunlardan kaçınmak için yapması gerekenleri söyleyebilecek.

Doktorlar, bu bilgileri kullanarak, insanlara yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviler önerecek, ilaç şirketleri de hastalar için özel olarak hazırlanan yeni ve daha etkili ilaçlar formüle edebilecek. Sağlık hizmetlerinde radikal değişikliklere yol açacak genetik haritalama, 5 yıl içerisinde hayata geçirilerek insanların kendine daha iyi bakmasını sağlayacak.

HIV Tedavisi İçin Büyük Umut!

Çalışmalardan biri, IBM araştırmacılarının HIV hastalarının antiretrovirüs tedavisine vereceği tepkiyi belirlemesini sağlayan klinik araçlar geliştirmesini kapsıyor. Kurulacak sistem, hastanın kan sayımına, virüs durumuna, aile geçmişine, ırkına ve diğer özelliklerine bakıp, bu bilgileri, yıllar boyunca tedavi edilen binlerce hastayla karşılaştıracak. Böylece nelerin yapıldığını, nelerin işe yaradığını ve yaramadığını tespit ederek, hastadaki virüsün belirli bir ilaç “kokteyline” nasıl tepki vereceğini öngörebilecek. Bu çalışmalar, doktorların, her HIV genetik türevi için en iyi ilaç kombinasyonlarını seçmesine yardımcı olacak. Yöntem sadece önemli maliyet tasarrufu sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda hastanın, sadece doktorunun bireysel bilgi birikimine bağlı kalmadan başarıyla tedavi edilmesi şansını da artıracak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 446
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 16.01.2009 09:14
Bugulum paylaşımın için teşekkürler.
MiSS-FENER Tarih: 16.01.2009 00:20
Emeğine Sağlık Canım..