YETİŞKİNLERE DE UYGULANIYOR

Ayak basınç haritalarının çıkarılması yetişkin hastalarda da önemlidir. Çok sık şikâyet konusu olan nasırlarımız ayağa basıncın çok geldiği bölgelerde oluşmaktadır. Ayak analizi ile basınç bölgeleri belirlenerek tedbir alınmakta ve nasır oluşumu azaltılabilmektedir. Nasır oluşumunun engellenmesi şeker hastalarında ayak yaralarının oluşmaması için çok önemlidir ve ayak analizinden faydalanılarak özel ayakkabılar üretilebilir.

Çocuğunuzun doğru bastığından emin değilseniz fazla beklemenize gerek yok. Bilgisayarlı yürüme analizi ile bu sorunu tespit ettirebilir, erken tanıyla geç kalmadan çözüm bulabilirsiniz.

Dört yaşına kadar yürüme analizi yapmayı uygun bulmuyoruz. İki yaşına kadar sağlam çocuk muayenesi yapıyoruz. Dört yaşından sonra yürüme analizi yapıp okul çağına gelmeden varsa sorunu halletmeye çalışıyoruz.

Doç. Dr. Muharrem İnan “Çocuğun ayağıyla ilgili sorun varsa detaylı şekilde çıkarıp rapor veriyoruz. Bu işlem 5 dakika sürüyor” diyor

ÇOCUĞUM DOĞRU BASIYOR MU ?

Basit görünmekle birlikte aslında son derece karmaşık bir hareketler zinciridir yürümek. İki ayak üzerinde dik olarak durabilmek memeliler içinde yalnızca insana özgüdür. Yürüyebilmek aynı zamanda beyin, omurilik, periferik sinirler, kaslar, kemik ve eklemlerin birlikte çalışabilmesine bağlıdır. Bu nedenledir ki bir bebeğin yürüyebilmesi için eklemlerini, kaslarını hareket ettirebilecek düzeye gelmesi gerekir. İşte bu dönemde ebeveynlerin bebeklerinin yürümede bir sorun yaşayıp yaşamayacağına dair kuşkuları ortaya çıkar. İlkin öznel veriler ışığında çocuklarının yürümesini değerlendiren anne-babalar daha sonra uzman ortopedistler aracılığıyla bir sonuca varmaya çalışır.

Yürüme ve hareketin analizi konusunda sağlıklı verilere ulaşabilmek için geliştirilen modern yürüme analizleri hem uzmanların hem de anne-babaların şüphelerini silecek bir tanı yöntemi olarak son yıllarda kullanılmaya başlandı.

Modern yürüme analizi teknolojisi sayesinde normal ve patolojik yürüyüş sırasında eklem ve kasların fonksiyonları sayısal veriye dönüştürülerek incelenmesi gerçekleştiriliyor.

Uzmanlar, pek çok anne babanın çocuklarının yürürken içe bastığı ya da düztaban olduğu kuşkusunu taşıyarak ortopedi doktoruna başvurduğunu belirtiyor. Modern yürüme analizleri sayesinde artık bu soru işaretleri çok kısa zamanda aydınlanabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği Pediatrik Ortopedi ve Deformite Düzeltme Merkezi’nden Doç. Dr. Muharrem İnan eşliğinde modern yürüme analizinin çocuklara uygulanışını adım adım görüntüledik ve kendisinden bilgi aldık.

Son teknolojiye sahip yürüme analizi sayesinde çocukların içe basma, dışa basma, taban düşüklüğü gibi ayak ve yürüme sorunlarını bilgisayar ortamında değerlendirerek tanıyı koyabiliyoruz. Platform üzerinde 6 kez yürütüyoruz. Bilgisayar en uygun adım üzerinden analizini yapıyor.

Yürüme analizinde hastamız bir platform üzerinde yürütülerek veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Ayağın basış şeklinden ve ayak tabanına gelen basınçlardan yola çıkarak içe basma, dışa basma, ayakucuna basma, düztabanlık büyük doğrulukla tanınabilir.

Bu yöntemin ailelere sağladığı en önemli avantaj, görsel olarak doktorlar tarafından farklı değerlendirilebilen bir çocuğun verilerinin rakamsal olarak elde edilmesi ve ailelerin ayağın gelişimini bu verilerden faydalanarak takip edebilmesidir. Eğer tabanlık kullanılması gerekiyorsa elde edilen bilgisayar verilerinden faydalanılarak çocuğun ayağına özel tabanlıklar da yapılabilmektedir.

Öncelikle yürüme analizi için çocuğun denilenleri yapacak yaşta olması gerekiyor. Yürüme analizinin en sık kullanıldığı alan düztabanlığın tanısının konulması ve yıllara göre değişiminin incelenmesidir. Bu nedenle çocuklarda ayak tabanının değerlendirmesi 4 yaş ve sonrasında yapılabilmektedir. Yürüme analizi için çocuğun denilenleri uygulayabilir durumda olması da önemlidir.

Bazen çocuklarda da normalde sorun yaratmayan ayak sorunları spor yaparken ortaya çıkabiliyor. Bu durum çocuklarda performansın azalmasına neden olabiliyor. Sporcu çocuklarda yürüme analizi yürüyüşü inceleyen bir kayıt sisteminin ayakkabı içerisine yerleştirilmesi ile yapılır ve yaklaşık 2 saatlik yürüyüş kaydedilir. Bu kayıtların incelenmesi ile de özel ayakkabı ya da tabanlıklar önerilir. Cerrahi müdahale çocuklarda en son başvurduğumuz yöntemdir. Elle müdahale edebiliyoruz. Plastik kalıplar içine koyduğumuz ayağı elle düzeltme şansımız var.

Daha komplike sorunlarda cerrahi tedbirlere başvurulur. Cerrahi başarıyı da önce ve sonraki yürüme analizlerini karşılaştırarak veriyoruz. Bu sistemlerin çıkma nedeni de bu zaten. Amerika’da cerrahi müdahale sonucunda hasta iyileşmediğini ileri sürerek mahkemeye başvurmaya başlayınca çözüm olarak bu sistemler ortaya çıkmış.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1544
favori
like
share